Úbytek kurzů potvrzují i jednotlivé školy. „Ze strany dětí zájem je. Původně jsme měli naplánované tři kurzy, nakonec se uskutečnily jen dva. Museli jsme jeden zrušit z důvodu dalších plateb. Dalším problémem byly karantény a také sehnat personál. U těch větších lyžařských kurzů je totiž zapotřebí, aby byl přítomen zdravotnický pracovník. Lidé, kteří s námi dříve jezdili, mají služby v nemocnicích. Není to jednoduché. Organizovat kurz je teď dost o nervy,“ říká Luboš Zajíc, ředitel Základní školy Pečky na Kolínsku a zároveň prezident Asociace ředitelů základních škol ČR

Zábava pro zámožné?

Jednou z příčin slabšího zájmu o kurzy je tíživá situace rodinných rozpočtů, na které doléhá zdražování potravin, energií, dopravy či služeb. Týdenní lyžařský kurz totiž řádově vyjde na několik tisíc korun. „Dcera přinesla domů informace o lyžařském kurzu. Cena s dopravou a stravováním byla 7100 korun, k tomu je nutné mít cca 2000 na skipas. K tomu bych ještě musela pořídit vybavení, které Natálka nemá. Taková částka je pro nás těžko postradatelná, hlavně nyní, kdy musíme doplácet za elektřinu,“ popsala Deníku maminka Petra J. ze Středočeského kraje (redakce totožnost matky zná).

Milovníci piva se musejí připravit na další vlnu zdražování zlatavého moku. Po podzimním růstu se cenovky v hospodách a obchodech pohnou i na jaře
Pivo Čechům opět zhořkne. Chystá se další zdražování, někde i o desetinu

Kromě jedenáctileté Natálky se žena ještě stará o sedmiletého Petra. Je zvyklá rodinný rozpočet táhnout sama, bývalý manžel jí neposílá alimenty.

I v takových případech ale nemusí být nic ztraceno. Rodiče totiž mohou požádat na příslušné pobočce Úřadu práce ČR o příspěvek v rámci „Mimořádné okamžité pomoci“. Ten je určen právě i na pokrytí nákladů spojených se vzděláním dítěte.

„Dávka je určena k úhradě odůvodněných nákladů souvisejících se vzděláním nebo zájmovou činností nezaopatřeného dítěte. Může se jednat například o úhradu nákladů spojených s účastí dítěte na škole v přírodě, táboře, zájmových kroužcích či právě na lyžařském výcviku,“ říká mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková. „U tohoto typu mimořádné okamžité pomoci se posuzují všechny osoby žijící ve společné domácnosti,“ doplňuje.

Rešovské vodopády v sobotu 5. února 2022
Rešovské vodopády vábí lidi i v zimě. Ledové „prolézačky“ ale nejsou pro každého

Dávka ve většině případů pokrývá celkové nezbytné náklady na lyžařský kurz, vyjma kapesného. Jen v loňském roce akceptoval úřad celkem 4 265 žádostí, mezi nimi i ty na lyžařský výcvik či školu v přírodě.

Držíme ceny, co se dá

Hoteliéři a majitelé penzionů se podle svých slov snaží pro letošek držet ceny a školám neúčtovat více. „Nicméně si myslím, že ke zdražení, a to zhruba o pět procent, dříve či později dojít musí vzhledem k tomu, jak podražily jednotlivé vstupy včetně energií. Někde tak již udělali, ale o plošném zdražení se zatím mluvit nedá,“ říká prezident Asociace hotelů a restaurací ČR Václav Stárek.

Zdroj: DeníkCo školní výlety prodražuje, jsou tak nyní hlavně permanentky na vleky.  Nárůst jejich ceny provozovatelé areálů obhajují investicemi do lepšího technického vybavení a hlavně skokovým růstem cen elektřiny. „V průměru zdražily skipasy o 10 až 15 procent. Podle mého se ještě jedná o mírné zdražení vzhledem k rostoucím cenám právě za energie,“ dodává šéf Asociace horských středisek Libor Knot.