"Budeme rušit závod Řípec. V Plané by to měla být nejmodernější mlékárna ve střední Evropě, to bychom chtěli letos, koncem roku by mělo být všechno přestěhované. Chtěli jsme zavřít i Pelhřimov a neuděláme to, bude tam trvanlivé mléko ještě nějaký čas dál, dojede se technologie, bude to jako logistika," řekl Teplý. Madeta tak bude mít výrobní kapacity v Plané, Jindřichově Hradci a Českém Krumlově, České Budějovice budou nadále fungovat jako obslužné místo.

Přesun výroby do Plané

Do Plané se z Řípce už přestěhovala sýrárna, z ní tam přešla většina zaměstnanců, asi 20 lidí. "Nabídku samozřejmě dostali všichni. V Řípci dosud zůstává ještě asi 230 zaměstnanců, nabídku přejít do závodu v Plané dostanou také všichni," řekla mluvčí Madety Marta Faktorová.

Výroba z Řípce na Táborsku do Plané nad Lužnicí se přesouvá postupně. Investice se pohybuje v řádu desítek milionů ročně. "V Plané chceme stavět další sýrárnu na tvrdé sýry, přikoupili jsme tam deset hektarů a na dvou hektarech už jsou haly," řekl Teplý.

Madeta posiluje pozice na Blízkém východě, kam vyváží část zboží

Celkově exportuje kolem čtvrtiny své produkce, hlavními vývozními artikly jsou máslo, sušené mléko a bílé přírodní sýry. Na Blízkém východě je společnost podle Teplého etablována od roku 1953 v Libanonu. Odtamtud zásobovala Spojené arabské emiráty, Jordánsko, Sýrii či Kuvajt.

"A hlavně Libanon, ten byl nejzdatnější. Ta situace trvá, přibylo sušené mléko, bílé sýry ve slaném nálevu akawi, prodáváme tam máslo, jde to pod značkou Tatra. Libanon dominuje, ale teď se to ještě hodně stěhuje do Emirátů, ty vylétly hodně nahoru. V Saúdské Arábii jsme 'number one', vozíme tam dva tisíce tun bílých sýrů ve slaném nálevu," uvedl Teplý.

O Madetě

Madeta, jež zaměstnává asi 1 500 lidí a jejíž obrat v roce 2015 činil 5,5 miliardy korun, má zhruba 680 dodavatelů mléka. Letos neprodlouží smlouvy se 44 z nich, kvůli hospodářským sankcím EU vůči Rusku, které představovalo pro český mlékárenský průmysl velké odbytiště. Společnost zpracuje kolem milionu litrů mléka denně.

Čtěte také:

Důsledek protiruských sankcí: Madeta neprodlouží kontrakt s dodavateli
Madeta nechystá prodej, ale investice
Madeta neprodlouží farmářům smlouvy