"Horských penzionů a hotelů, které jsou na prodej, v České republice stále přibývá a současnou situaci označují odborníci za výprodej," uvedla dnes v tiskové zprávě dražební firma Naxos.

Častější nabídky k odkoupení horských ubytovacích zařízení zaznamenala i dražební společnost Prokonzulta, řekl její manažer Josef Machů. Trend má podle něj několik důvodů. "Jedním z nich je zadluženost obcí, takže tady se jedná o nucený prodej, dalším důvodem je to, že některé společnosti, případně státní podniky, zpeněžují své nemovitosti v horských oblastech, a to z důvodů, aby už nemusely investovat do údržby a také proto, že jsou mnohde prázdné," sdělil dražebník.

Nízké tržby

Mírný nárůst nabídek na horské nemovitosti má ve srovnání s rokem 2010 také společnost Sting Commerce. "Častým důvodem prodeje je snížení tržeb, vlivem špatné zimy či vyšší konkurencí, která nabízí služby na vyšší úrovni," uvedl ředitel firmy Daniel Říman. Nejvíce zakázek ale podle něj bylo v této oblasti v krizovém roce 2009.

Z hlediska poptávky po horských penzionech a hotelích mají prodejci různou zkušenost. Například Naxos si zájem o komerční nemovitosti na horách pochvaluje a dokládá to nedávnými úspěšnými dražbami.

Regionální ředitel Realitní kanceláře Sting Martin Ďuriš naopak považuje poptávku po ubytovacích kapacitách za kámen úrazu. "Poptávka je velmi ojedinělá a pokud už se najde bonitní klient, který by v téhle složité době zaplatil za penzion částku v řádech několika milionů, jde o klienta, který se v oboru pohybuje velmi dobře a cena, kterou nabídne majiteli, je zpravidla o desítky procent nižší. Pak záleží na tom, v jakém časovém a finančním presu majitel je," uzavřel manažer Stingu.