Životní minimum se využívá pro stanovení výše dávek pro lidi v nouzi či u přídavku na děti. Naposledy se upravovalo v roce 2012. Odbory vládu Andreje Babiše (ANO) kritizovaly, že s navýšením v programovém prohlášení nepočítá.

„V této fázi je to interní diskuse (o navýšení životního minima). Propočítáváme částky, o které by se životní minimum mohlo navýšit a jaké budou finanční dopady. Na základě čísel rozhodneme o dalším postupu,“ uvedla Maláčová. Podle ní musí být případný návrh provázaný s přípravami státního rozpočtu.

Ministryně práce Jana Maláčová
Maláčová se sejde s odbory. Doufám, že zruší stávkovou pohotovost, uvedla

Pro stanovení dávek v hmotné nouzi je rozhodující příjem domácnosti a částka životního minima. Pro samotného dospělého činí 3410 korun, pro každou další osobu v rodině je nižší. Pro dva dospělé dosahuje 5970 korun, pro samotného rodiče s pětiletým dítětem 4880 korun, pro rodiče se dvěma dětmi ve věku osm a 16 let pak 10 560 korun. Podle odborů by zvýšení pomohlo omezit míru chudoby v Česku.

Nejnižší výdaje na dávky za šest let

Výdaje na dávky v hmotné nouzi čtvrtý rok za sebou výrazně klesají a jsou nejnižší za posledních šest let. Ubývá také těch, kteří pomoc od státu dostávají. Loni lidem v tísni úřady práce vyplatily zhruba 7,36 miliardy korun. Částka je tak o víc než třetinu menší než v roce 2014, kdy činila 11,29 miliardy korun. Letos se vydávaná suma dál snižuje – za prvních pět měsíců ve srovnání se stejným loňským obdobím klesla o 28 procent.

odborový předák Josef Středula
Odborům se nelíbí program vlády. Kritizují důchody i výši životního minima

Za příznivým vývojem je dobrá kondice české ekonomiky a s ní spojená vysoká zaměstnanost i růst výdělků. I když se některým lidem zvedla mzda či plat jen velmi málo, stanovenou hranici životního minima a příjmu pro výpočet dávky překročili a na peníze od státu už nedosáhnou. V minulém volebním období se také prosadila opatření, která pravidla pro přidělení dávek přitvrdila.

Zvýšení minima? Možná od ledna

O zvýšení minima rozhoduje vláda svým nařízením. Může to udělat od ledna, pokud růst životních nákladů překročí za určité období pět procent. Může rozhodnout o přidání za mimořádných okolností ale i mimo termín.

„Bylo by to žádoucí od 1. ledna. V ideálním případě se valorizace dělá na kalendářní rok,“ uvedla ministryně. Zdůraznila, že zatím jde ale stále jen „o interní debaty a propočty“, ne o konkrétní návrh vládního nařízení.

Jana Maláčová
Maláčová podle exnáměstka ministerstva chybovala při udílení dotací