Maláčová řekla, že jasno by mělo být nejlépe do pondělí, aby se celý proces stihl včas. "Naprogramovat systémy na České správě sociálního zabezpečení, to není legrace," vysvětlila. V koaličních diskusích podle ní začíná být chaos, výsledek by chtěla mít co nejdřív. "Nebudu nijak blokovat kompromis, ale já bych chtěla 6000 korun. Pokud jsme říkali, že pod pětistovku denně se u živnostníků, společností s ručením omezeným nedá přežít, tak já chci, aby tu pětistovku dostali důchodci, měsíčně," uvedla.

Poslankyně Karla Šlechtová
Exministryně Šlechtová má koronavirus. Poslanci ANO a ČSSD museli do karantény

Maláčová o jednorázovém bonusu mluvila v sobotu, později připustila jeho rozfázování do 12 měsíců. O jednorázovém příspěvku pro důchodce minulý týden hovořili také Babiš a Schillerová, návrh měl ale podle každého z nich jiné parametry. Sociální demokraté dnes ANO vybízeli, aby se před zveřejňováním návrhů jeho představitelé poradili mezi sebou. "Kdyby si třeba jednou týdně udělali nějakou poradu, na té by si řekli, co budou říkat veřejně a pak mluvili stejně, tak by třeba lidé měli větší důvěru v tu vládu," uvedl místopředseda ČSSD Šmarda.

Poslankyně opozičních Pirátů Olga Richterová už v sobotu uvedla, že kvůli jednorázovému příspěvku mohou někteří senioři ztratit nárok na příspěvek na bydlení na tři měsíce. Maláčová dnes uvedla, že její resort je schopen úpravu připravit tak, aby dopad na dávky neměla. "Nepodléhalo by to navíc ani exekucím," dodala. Jednorázový příspěvek v prosinci by byl podle ní ideální i z toho důvodu, že by zohlednil letošní inflaci.

V koalici není spor

Hamáček v pondělí řekl, že v koalici není spor, pouze je potřeba nalézt optimální variantu. Vicepremiér dříve uvedl, že by bylo jednodušší příspěvek z hlediska státního rozpočtu poskytnout ještě letos a jeho výše by se měla pohybovat mezi 5000 a 6000 korunami. Některé opoziční strany mluví o uplácení starších voličů. Na podzim jsou krajské a senátní volby, za rok pak sněmovní.

Testování na koronavirus v Brně. Ilustrační snímek
ON-LINE: V Česku přibylo 260 nakažených. Nejhorší situace je na Kolínsku

Starobní důchod od České správy sociálního zabezpečení pobíralo v červnu 2,41 milionu lidí. Příspěvek 6000 korun by tak vyšel na 14,5 miliardy korun, dávka 4000 Kč na víc než 9,6 miliardy. Celkem úřad vyplácel přes 2,89 milionu starobních, invalidních a pozůstalostních důchodů. Pokud by měli podporu dostat i invalidní důchodci, vdovy, vdovci a sirotci, výdaje by činily 17,4 miliardy, nebo 11,6 miliardy.