Zatímco před rokem hodnotilo svou situaci jako stejnou nebo lepší v porovnání s předchozím půlrokem méně než 84 procent tuzemských malých a středních podnikatelů, ve druhé polovině roku už jejich počet přesáhl 88 procent. Pro českou proexportně orientovanou ekonomiku je dobrým signálem také to, že se hospodářská situace zlepšuje i v zemích eurozóny.

Podnikatelé se velmi optimisticky dívají už na první půlku letošního roku. Zachování současného výborného stavu nebo jeho zlepšení očekává devět firem z deseti, a to navzdory tomu, že jejich rozvoj už třetím rokem výrazně brzdí nedostatek kvalifikované pracovní síly.

Ilustrační foto
Máme dvakrát menší marže než velké řetězce, tvrdí malí prodejci potravin

Téměř čtvrtina podniků chce nabírat další zaměstnance, podle Hospodářské komory ale tento plán nebude kvůli rekordně vysoké zaměstnanosti naplněn. Místo toho si budou firmy pracovní síly přetahovat mezi sebou.

V celoevropském srovnání je patrné, že rozdíly mezi zeměmi od roku 2015 narůstají. Zatímco v eurozóně se nálada přibližuje českému optimismu, v zemích bez eura je situace zdaleka tak růžová není. Pokles čtyři pololetí za sebou zaznamenaly země zemí potenciálně nejvíce poškozené brexitem – Velká Británie, Irsko a Dánsko.

Škoda Superb v Číně
Mladoboleslavská Škoda je dvacátou nejprodávanější značkou světa