Mohli by jet kamkoliv, kam ukážou prstem na mapě. Karibik, Maledivy, Amerika, Japonsko nebo Austrálie. Realita? Čeští milionáři tráví dovolenou nejčastěji v tuzemsku, v Chorvatsku, na Slovensku, v Itálii nebo v Bulharsku.

Ilustrační foto
Pohádková výhra. Sázející z Česka získal v Eurojackpotu 1,4 miliardy korun

Společnost Sazka v unikátním průzkumu zjišťovala, kam by Češi vyrazili na dovolenou, kdyby se na ně usmálo štěstí a díky výhře v loterii by jim na účet přistálo několik milionů. Jejich představy pak porovnala s realitou skutečných milionářů.

Téměř tři čtvrtiny dotázaných Čechů by v případě výhry okamžitě vyrazily na dovolenou, kterou původně neměli v plánu, případně by změnili cílovou destinaci. Drtivá většina Čechů tráví dovolenou v Evropě, pokud by ovšem měla dost peněz, vyrazila by na jiný kontinent. Mezi nejlákavější země patří už zmiňované Spojené státy, Karibik, Maledivy nebo třeba Seychely a Srí Lanka.

Peníze z výhry putují jinam

Skutečnost je ale trochu jiná. Společnost Sazka oslovila „své“ výherce milionových částek. Většina z nich jí svěřila, že peníze jejich letní dovolenou nijak zásadně neovlivnily. „Jako každý rok vyrazí do klasických dovolenkových zemí, mezi které patří Chorvatsko, Itálie, Španělsko nebo Bulharsko,“ říká mluvčí společnosti Václav Friedmann.

Ilustrační foto
Superjackpot padl. Sázející z Třebíčska vyhrál 23 milionů korun

Cíle nových českých milionářů tak kopírují cestovatelské trendy všech Čechů. Podle Václava Friedmanna výherci většinou použijí získané peníze jinak. „Mnozí z našich šťastných výherců ani o zahraniční dovolené nesní, často si dopřejí pouze pobyt v Česku a s výhrou naloží jinak. Nejčastěji si zařídí lepší bydlení, splatí úvěr nebo si koupí nové auto,“ doplňuje.