Čína se svými statistikami za loňský opět přiblížila profilu vyspělé země. Za očekávaným hospodářským výsledkem stojí vedle zvolna zpomalující ekonomiky také vyhrocený obchodní spor se Spojenými státy.

Domácí i zahraniční analytici přitom předpokládají, že letošní výsledek bude opět o něco slabší. Někteří jsou ovšem vůči oficiálním číslům skeptičtí. „Údaje o vývoji HDP byly v posledních letech příliš stabilní na to, aby mohly posloužit coby vodítko ke skutečnému stavu čínské ekonomiky,“ uvedl pro portál CNBC Julian Evans-Pritchard, hlavní ekonom výzkumného centra Capital Economics.

Americký prezident Donald Trump a čínský prezident Si Ťin-pching
Trumpova marná snaha. Přebytek čínského obchodu s USA dosáhl nového rekordu

Nejvíce Číňanů bude žít za deset let

Předseda čínského statistického úřadu Ning Ťi-če prohlásil, že obchodní válka s USA měla na celkový výsledek jen zanedbatelný vliv a že hlavním motorem čínského růstu je domácí poptávka. Kromě cel zatěžují vzájemný obchod dvou největších ekonomik světa také podezření, že čelní představitelé čínské společnosti Huawei mají na svědomí rozsáhlou špionáž a krádeže technologií.

Vedle údajů o růstu HDP Peking zveřejnil také statistiku porodnosti. Vloni se v Číně narodilo pouhých 15 milionů dětí. V roce 2017 to přitom bylo 17 milionů. Menší počet porodů se v zemi odehrál naposledy v roce 1961. Vláda plánuje, že v roce 2029 dosáhne počet obyvatel vrcholu – 1,44 miliard – a poté začne nenávratně klesat.

Ilustrační foto
V Číně roste zájem o umělé oplodnění kvůli druhému dítěti