"Meziročně rychleji rostly tržby za pohonné hmoty, jejichž tržby vzrostly meziročně o 6,8 procenta, a dále také za knihy s meziročním přírůstkem tržeb o 7,3 procenta," všímá si Petr Sobíšek, hlavní ekonom Unicredit Bank.
V srpnu došlo i k růstu cen farmaceutického zboží, naopak i s ohledem na silnější kurz koruny vůči americkému dolaru zlevnily počítače.

Při detailnějším pohledu určitě zaujme zpomalení prodejů přes internet, když v srpnu tržby rostly jen o 12,4 procenta meziročně, tedy nejpomaleji v letošním roce.
Znamená to, že spotřebitelé ztrácejí zájem o prodeje přes internet? Rozhodně ne, míní analytik Miroslav Novák. "Důvodem slabšího srpnového výsledku je především skutečnost, že loni v srpnu tržby přes internet rostly o velmi silných 31,1 procenta. Přesun prodejů z kamenných prodejen směrem na internet tak nekončí, naopak dále pokračuje."

V mezinárodním kontextu je růst maloobchodních tržeb v ČR výrazně vyšší než ve většině zemí Evropské unie. Celkově, po zohlednění inflace, se tržby za srpen zvýšily o 4,8 procenta.
Důvodem je rychlý růst české ekonomiky s velmi nízkou nezaměstnaností a růstem mezd. Řada prodejců tak může využít skutečnosti, že se českým spotřebitelům zvyšují příjmy a mohou si dovolit zdražit.
"Srpnová data napovídají, že i ve třetím čtvrtletí bude z pohledu růstu HDP hrát spotřeba domácností hlavní roli na poptávkové straně ekonomiky," uzavírá Petr Dufek, analytik ČSOB.
