Podle Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR nestojí fungování Lesů ČR na osobě ředitele a ke změně způsobu řízení organizace by byla potřeba celková reforma firmy.

Lesy ČR při reorganizaci mimo jiné nahradily svých 11 krajských ředitelství sedmi oblastními ředitelstvími. Podle Jurečky to vedlo ke zhoršení spolupráce a komunikace s místními samosprávami. "Při problémech, se kterými se lesníci musí potýkat, není možné řídit podnik centrálně z několika málo míst, naopak je třeba naslouchat těm, kteří nejlépe znají daný region, a podle toho přijímat efektivní opatření v místě," kritizoval Jurečka reorganizaci Lesů ČR ve zprávě k odvolání Vojáčka na webu ministerstva zemědělství. Ministerstvo vede Jurečka jen dočasně do očekávaného jmenování Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) ministrem.

Policejní prezident Jan Švejdar
Švejdar skončí ve vedení policie. Moje setrvání ve funkci není žádoucí, napsal

Vojáček uvedl, že restrukturalizace přinesla zjednodušení administrativy, snížení počtu administrativních zaměstnanců a pokles režijních nákladů. Konkrétněji se k Jurečkovým výrokům nevyjádřil.

"Rozhodnutí pana ministra respektuji a nepřísluší mi ho komentovat. Nicméně celou svou profesní kariéru stavím na tom, že za mě hovoří výsledky mé práce, a čísla jsou jasná," řekl Vojáček. Podniku se podle něj podařilo dostat pod kontrolu největší kůrovcovou kalamitu v dějinách České republiky, současné tempo obnovy lesů podle něj nemá v historii srovnání a také hospodářské výsledky Lesů ČR se v poslední době výrazně zlepšily.

Letos podle Vojáčka vytvoří firma zisk asi čtyři miliardy korun. "Jestliže jsme v roce 2019 museli použít asi miliardu korun z externích zdrojů a dnes máme na účtech deset miliard korun a čtyři miliardy zisku, považuji to za úspěch," uvedl. Podle mluvčí podniku Evy Jouklové se jedná o zisk před zdaněním a tvorbou rezerv.

Odborník: Krok správným směrem 

Lesnický odborník a bývalý prezident Asociace českých a moravských dřevozpracovatelů Zdeněk Valný dnes ČTK řekl, že Jurečkovo rozhodnutí byl krok správným směrem. Je však podle něj otázkou, jak silná osobnost a s jakým zadáním Vojáčka nahradí. Rušení lesních správ pak podle něj žádné výrazné úspory nepřineslo.

"Administrativou zavalení šéfové správ se do lesa prakticky nedostanou. Roli odborných lesních hospodářů nejsou schopni plnit. Revírníci dojíždí na revíry i z více než 50 km vzdáleností. Do sídel správ i více. Většinu dne je tak v lese nepotkáte. Zato těžební stroje od rána do noci. K tomu byla výrazně omezena kontrola počínání těžebních firem. Tento mix je dalším úderem pro kvalitu ochrany a správy státního lesního majetku, jehož před kůrovcem chrání hlavně počasí," sdělil ČTK Valný. Kritizuje také to, že Lesy ČR hlásí zisk až za letošní rok, když ceny dříví rostou už od poloviny loňska.

Letadlo společnosti Smartwings
Firma Smartwings je v insolvenčním řízení. Piloti se domáhají peněz za odstupné

Vojáčkovo odvolání je podle předsedy think-tanku Czech Forest Jana Příhody čistě politickým rozhodnutím. Odborné důvody vedoucí k takovému kroku mu nejsou známy. "Z analýz satelitních snímků lze konstatovat, že Lesům ČR se daří bojovat s kůrovcovou kalamitou, což dokládají i data o poklesu kůrovcových těžeb a nezpracovaných napadených stromů ke konci roku," sdělil ČTK. "Reorganizace vyvolaná potřebou úspor asi nebylo nejšťastnější řešení, ale lze pochybovat, že se jednalo o autonomní rozhodnutí vedení LČR (Lesů ČR) bez vědomí zakladatele, tedy ministerstva zemědělství," doplnil.

Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR uvedlo, že fungování podniku nestojí ani nepadá s osobou ředitele. "Změna způsobu řízení státní organizace je možná pouze celkovou reformací a přenastavením procesů," sdělila ČTK mluvčí sdružení Jana Divišová. Příhoda z Czech Forest ale uvedl, že pokud odejde kompletní vedení Lesů ČR, může to vést k destabilizaci fungování firmy.

Rezignovali i zbývající vrcholoví manažeři

Následně oznámili rezignaci i zbývající vrcholoví manažeři Lesů ČR. Správní ředitel Pavel Krpata, obchodní ředitel Petr Urban, ředitel lesního a vodního hospodářství Vladimír Krchov a pověřený ekonomický ředitel Roman Schindler skončí ve funkcích podle mluvčí podniku ke 3. lednu.

Do jmenování nového generálního ředitele, který vzejde z výběrového řízení, povede Lesy ČR Jiří Groda z Lesní správy Vítkov. V podniku pracuje od roku 1994. "Jiří Groda je zkušený lesník, má vysoké odborné znalosti a zná práci ve státním podniku na všech úrovních. Dokáže tak vnímat problémy, které naše lesy a lidé v nich pracující mají, není odtržený od reality. Očekávám od něj, že bude aktivně komunikovat také se zástupci samospráv," sdělil Jurečka. "Chci využít své zkušenosti nabyté dlouholetou praxí z kalamitní oblasti Lesní správy Vítkov a přenést je na celostátní úroveň," uvedl Groda.

Lesy ČR obhospodařují zhruba polovinu lesů v Česku. LČR obhospodařují více než 1,2 milionu hektarů lesů. Loni státní podnik kvůli kůrovcové kalamitě vytěžil rekordních 14,35 milionu metrů krychlových dřeva. Letos celkovou těžbu po několika předchozích korekcích směrem dolů očekává kolem 11,5 milionu metrů krychlových. Díky rostoucím cenám dřeva se vrátil v letošním prvním pololetí do zisku 680 milionů korun. Loni ve stejném období LČR vykázaly ztrátu 480 milionů korun.