Pavel označil návrh za promyšlený. „Ta reforma je promyšlená a v dlouhodobém horizontu může vést ke stabilizaci důchodového systému, i když stále počítám s tím, že důchodový účet bude deficitní,“ poznamenal prezident.

Po jednání s premiérem Petrem Fialou později uvedl, že vládní návrhy důchodové reformy i konsolidace veřejných financí musí být dobře vysvětlené, protože budou nepopulární. Premiér řekl, že koalice dokončuje jednání, ale očekává, že jednání budou pokračovat i v dalších dnech. Je přesvědčen, že koalice bude oba návrhy schopna představit zhruba v polovině května. Podle prezidenta Pavla je však potřeba počkat, až bude k dispozici konsolidovaný návrh, a nediskutovat jednotlivé návrhy, které unikly na veřejnost.

Systém důchodového pojištění skončil v prvním čtvrtletí se schodkem 25,7 miliardy korun. Ilustrační snímek
Důchodový systém skončil v nejhorším deficitu. Schodek je 25,7 miliard

„A ten konsolidovaný návrh se v brzké době dozvíme. Do té doby skutečně nemá cenu diskutovat jednotlivosti, které tu či onde probublaly na povrch, mnohdy ještě z pracovních dokumentů, a které vyvolávají mnohem více emocí než racionálních diskusí. A bude z tohoto důvodu dobré, když v polovině května, možná, uslyšíme ty konsolidované návrhy,“ řekl Pavel.

„Hovořili jsme i o tom, že bude důležité, aby ty návrhy byly velice dobře vysvětlené, když už mají být nepopulární, což samozřejmě budou. Protože ta nápravná opatření ve veřejných financích i v důchodové reformě nebudou přinášet příliš populárních opatření. Ale když už tedy jsou, tak jich musíme alespoň většinu chápat a rozumět jim, abychom měli jistotu, že je to sice bolestivé, ale jediné možné řešení,“ dodal.

Fiala i ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) již dříve uvedli, že konsolidační balíček by měl snížit strukturální deficit asi o procento HDP, tedy o 70 miliard korun. Loni byl tento schodek 2,6 procenta HDP. Podle některých ekonomů i politiků by ozdravování financí mělo být rychlejší.

Prezident Petr Pavel vystoupil na tiskové konferenci na letišti Praha-Kbely po svém návratu z Ukrajiny
Petr Pavel: Ukrajina má nedostatek munice. Rusové jí vystřílí až pětkrát víc

Reforma důchodů, o níž koalice společně s takzvaným konsolidačním balíčkem nyní jedná v rámci pětice vládních stran, s opozicí i se sociálními partnery, má zahrnovat dřívější důchod pro náročné profese, zkrácení povinné doby pojištění z 35 na 25 let, navázání věku pro nástup do důchodu na dobu dožití či ocenění péče o děti.

Klíčovým cílem reformy je udržitelný důchodový systém zejména pro čtyřicátníky a mladší, aby měli důstojné a férové důchody, řekl dnes Jurečka. Dodal, že kvituje zájem prezidenta a jeho týmu o tuto problematiku. Je také rád, že Pavel je připraven se zapojit do politické diskuse o změnách důchodového systému.

Hlavní jednání proběhnou do konce týdne

Podstatná jednání ke konsolidačnímu balíčku k ozdravení státních financí by se měla uskutečnit do konce tohoto týdne. Na velké části změn mají už vládní strany shoduřekl novinářům Jurečka. Podle něj platí, že soubor navrhovaných opatření vláda představí v polovině května. Jednání vládních politiků o jednotlivých krocích dnes pokračuje.

„Počítáme, že opravdu tento týden by se měla odehrát všechna ta podstatná jednání ke konsolidačnímu balíčku, abychom prostě dokázali mít finální koaliční shodu. Vzhledem k tomu, že jednání probíhají už několik měsíců, řadu týdnů, mnoho věcí už máme odpracováno. Na velké části z nich je dohoda. Předpokládám, že tento týden bychom na pracovní úrovni měli dotáhnout i ty, u kterých zbývá dohodu uzavřít,“ řekl dnes Jurečka.

Ministr dopravy Martin Kupka
Kupka: Deficit musíme snížit nejméně o 70 miliard. Dohoda bude na stole v květnu

Takzvaná K15, kterou tvoří trojice politiků z každé vládní strany, se vrátila k jednání dnes odpoledne. Minulé úterý o změnách debatovala šest hodin. Šéf lidoveckých poslanců Marek Výborný pak novinářům řekl, že se jednání posouvají a debata se vede asi o 60 položkách konsolidačního balíčku.

Premiér Petr Fiala i ministr financí Zbyněk Stanjura (oba ODS) už dříve uvedli, že balíček by měl snížit strukturální deficit asi o procento HDP, tedy o 70 miliard korun. Loni byl tento schodek 2,6 procenta HDP. Podle některých ekonomů i politiků by ozdravování financí mělo být ale rychlejší.