Marlenka International vyrábí medový dort podle rodinného arménského receptu. Zakladatel a majitel firmy Gevorg Avetisjan řekl pro list, že ho na prodej dortů Marlenka v prášku pod značkou Dr. Oetker upozornili koncem loňského roku jeho turečtí partneři. Údajně mu bylo hned jasné, že jde o kopii jeho výrobku.

Svůj dort totiž nazval zdrobnělinou jména své matky a také dcery Marlen, která v arménštině nic neznamená. "Velmi nás to překvapilo, protože jsme takové jednání od takto velké společnosti nečekali," dodal pro Hospodářské noviny Avetisjan.

Právníci najatí Marlenkou poslali turecké pobočce Dr. Oetkera výzvu k zastavení výroby a stažení výrobků z trhu. Podle Avetisjana firma jednání zdržovala a protahovala. I tak ale obě strany v říjnu dospěly k dohodě, ve které se Dr. Oetker zavázal, že zastaví všechny produkty se značkou Marlenka a v budoucnu už je nebude vyrábět.

Turecká pobočka Dr. Oetker se také zavázala k tomu, že všechny své výrobky se značkou Marlenka vykoupí zpět od supermarketů jako Carrefour, Makro nebo Tesco. Odškodné zaplacené společností vychází zhruba na půl milionu korun.

Původem arménský podnikatel Avetisjan si vítězství váží jednak proto, že uspěl ve sporu s velkým mezinárodním koncernem, jednak ale i z osobních důvodů. Jeho pradědeček, který měl také továrnu na zákusky, byl zabit v tehdejší Osmanské říši během takzvané arménské genocidy. Sám Avetisjan odešel se svou rodinou z Arménie v devadesátých letech během války s Ázerbájdžánem a usadil se v Ostravě.

Česká společnost Marlenka je na trhu od roku 2003. Ročně vyrobí přes dva miliony dortů, které pak prodává zhruba v padesáti zemích. Avetisjan se stal moravskoslezským Podnikatelem roku a jeho firma získala v Moravskoslezském kraji titul Firma roku.

Dr. Oetker patří mezi největší německé rodinné koncerny. Zahrnuje asi 400 firem a zaměstnává přes třicet tisíc lidí. Firma sídlící v Bielefeldu má v Česku továrnu na suché směsi v Kladně. Pracuje tam asi 250 zaměstnanců. Zároveň vlastní například i vinařskou skupinu Bohemia Sekt.