Staré kotle 1. a 2. emisní třídy si lidé musejí nechat vyměnit nejpozději do tří let. Od září 2022 v nich již nebudou smět topit. Leckdo si může myslet, že ho stát k výměně nedonutí.

Ilustrační fotografie.
Topení plynem? Ušetří vám spoustu práce i peníze

Zatím má totiž k dispozici jen osm let stará data ze sčítání lidu. Od 1. ledna příštího roku však dostane účinnější zbraň – aktuální údaje z povinných revizí kotlů budou kontroloři hlásit do Integrovaného systému ohlašovacích povinností (ISPOP). „Údaje budou zpřístupněny obcím s rozšířenou působností,“ řekl Deníku Ondřej Charvát z ministerstva životního prostředí.

Každý půjde snadno dohledat

„Při kontrolách se kromě výkonu kotle uvádí i jeho typ a třída. Podle toho lze dohledat, jaký zdroj půjde provozovat a který ne,“ řekl Deníku výkonný ředitel Asociace podniků topenářské techniky Mojmír Krátký. Tomu, kdo by poté topil v neekologickém kotli, bude hrozit pokuta 50 tisíc korun. A kdyby nepřestal, mohly by přijít další a další padesátitisícové pokuty. „Úřady budou informace využívat při své kontrolní činnosti, zejména při řešení stížností, které můžou při zjištění porušování zákonných povinností ukončit uložením nápravných opatření, případně i sankcí,“ prohlásil Charvát. 

Ilustrační foto
Které topení je bezpečnější? Odborníci preferují plyn

Revize kotlů na tuhá paliva jsou povinné jednou za tři roky. Provádět je musí specialisté s oprávněním, kteří zkontrolují instalaci, údržbu a způsob provozování spalovacího zařízení. Ceny se liší podle typu zdroje – nejlevnější jsou u jednoduchých zahřívacích kotlů na ruční ovládání. Sofistikované kotle s regulací na vyšší úrovni, jež se mohou připojovat na počítač, bývají dražší.

„Ceny se pohybují od 500 asi do 2000 korun za vlastní kontrolu, která se může prodražit o cestovné,“ uvedl Krátký. Kromě revizí by majitelé domů a bytů v létě před sezonou neměli zapomínat na pravidelnou údržbu kotlů. U těch plynových kondenzačních ji musí provádět jednou ročně. „Autorizovaný servisní technik zajistí, že kotel s příchodem další zimy dobře a úsporně poslouží,“ uvedl Lukáš Lagron, hlavní technik společnosti Brilon.

Je hlavně třeba vyčistit teplosměnnou plochu od nečistot vzniklých při spalování, což výrazně zvýší účinnost kotle. Špatně seřízený kotel může zvyšovat náklady na vytápění i ohřev teplé vody. Kontrola nastavení kotle se vyplatí i po rekonstrukci oken, výměně otopných těles či jiné změně tepelných podmínek domu. Proškolený odborník je schopen rutinní kontrolu stihnout za hodinu či dvě.

Ilustrační foto.
Oživené mrtvé přípojky nahrazují staré kotle