"Naši zaměstnanci třídí v testovacích restauracích papírová brčka podle míry znečištění buď do papírového odpadu k recyklaci, nebo do odpadu k energetickému využití. Test má za cíl získat nejen zpětnou vazbu od zákazníků, ale také najít optimální řešení pro nakládání s použitými brčky," uvedla Zuzana Svobodová. 

Používaná papírová brčka jsou podle ní vyrobena z obnovitelných zdrojů (konkrétně z neimpregnovaného papíru), a jsou za vhodných podmínek dále recyklovatelná.

"Každá země má jiné možnosti dalšího zpracování, což je dáno infrastrukturou, počtem spaloven a zpracovatelských firem. Papírová brčka jdou na materiálové nebo energetické využití. Co se týče plastových brček, ta jsou v České republice, podle podmínek infrastuktury plastových odpadů, zhruba ze třetiny materiálově zrecyklována a zbytek se energeticky využije - spálí za vzniku elektřiny a tepla," řekla dále ředitelka komunikace McDonald's.

Nové řešení

Firma podle ní však zejména vyvíjí na globální úrovni nové řešení, při kterém nebudou zákazníci brčka vůbec potřebovat. Podrobnosti o něm Svobodová zatím nesdělila, jen konstatovala, že tato alternativa zaručí bezpečnou manipulaci s nápojem jak pro zákazníky, tak pro zaměstnance. 

McDonald's čelil v posledních dnech mnoha kritickým hlasům zejména ve Velké Británii, kde loni na podzim vyměnil ve všech svých restauracích plastová brčka za papírová, načež zjistil, že má problém s jejich recyklací. Na rozdíl od předchozích plastových slámek se ty papírové špatně recyklovaly kvůli své tloušťce, která komplikovala jejich zpracování - na tenčí si ale zase stěžovali zákazníci, protože tyto slámky se občas rozpouštěly ještě před dopitím nápoje.

Řetězec proto vydal dočasné doporučení vyhazovat papírová brčka do běžného odpadu, což vyvolalo velkou veřejnou diskusi, která dosud probíhá.