Rostou ceny plynu, elektřiny i tepla a s koncem monopolu dodavatelů se vyrojily stovky podomních prodejců, kteří nabízejí, či často spíše vnucují, jejich změnu. Pochopitelně „k lepšímu”, lidé budou podle jejich „zaručených” výpočtů „platit méně”.

Nechybí mezi nimi ani vyslovení podvodníci. Mnozí Východočeši se nechali napálit.

„Dealer mě přesvědčil o nižších sazbách elektřiny s garancí, než platím u ČEZ. Smlouvu jsem podepsal, ale když jsem se ji nyní rozhodl vypovědět, chtějí po mně administrativní poplatek 2500 korun,” posteskl si pan Karel z vesnice u Hradce Králové. Smlouvu prý tehdy podepisoval ve spěchu a obchodní podmínky posléze nalezl ve smlouvě miniaturním textem.

Nejvíce stížností se týká společnosti České energetické centrum (ČEC). Na nekalé praktiky upozornil Energetický regulační úřad (ERU).

„Podomní prodejci často nepravdivým, někdy i agresivním nebo klamavým způsobem informují zákazníky o podmínkách dodávek elektřiny či plynu nebo o tom, za jakého dodavatele vystupují,” uvedla mluvčí ERU Jarmila Lehnerová. Klienti pak často zbrkle podepisují smlouvy, které se později ukážou jako horší než ty původní.

Úřad dokonce už kvůli vysloveně podvodným praktikám některých dealerů, kteří podpisy zákazníků falšovali, podal trestní oznámení.

Nařčení dodavatelé se brání, že praktiky svých prodejců pečlivě kontrolují a pochybení zjišťují jen u několika z nich. Nebo tvrdí, že mají doložené telefonáty se zákazníky, u kterých po třech dnech od podpisu smluv ověřují jejich spokojenost.

Nejdražší teplo? Přímotop a zemní plyn.
Ceny se hodně liší

Plyn minimálně o 15 procent, teplo zhruba o deset procent, elektřina asi o šest. O tolik víc zaplatí Východočeši na fakturách za začínající topnou sezonu v porovnání s loňskou zimou. Zhruba o sedm procent je dražší i uhlí, ještě rychleji roste cena palivového dřeva.

Jasné už nyní je zdražení plynu: po jarním desetiprocentním zdražení od listopadu jeho cena vzroste o dalších 5,2 procenta. Firma RWE to zdůvodnila oslabující korunou. Domácnosti, která doposud spotřebovala ročně plyn za 30 tisíc korun, tak mohou náklady vzrůst o další čtyři tisíce.

U tepla, kde se ceny mění vždy k 1. lednu, je přesný nárůst zatím ve hvězdách. Poplatky za teplo totiž ovlivní také změna DPH z 10 na 14 procent. Experti tak nárůst cen už nyní odhadují na zhruba deset procent. Jasno bude za měsíc.

„Ve východních Čechách by však nárůst mohl být o něco nižší. Zdejší teplárny - například v Poříčí či elektrárna v Opatovicích - spalují uhlí.

U něj cena neroste tak rychle jako u zemního plynu, jenž spalují teplárny v řadě jiných regionů,” uvedl mluvčí Teplárenského sdružení Pavel Kaufmann.

Mnozí už houfně mění dodavatele plynu či elektřiny. „Rozdíly v cenách dodavatelů se nyní mohou lišit až o čtvrtinu,” uvedla k tomu analytička webu cenyenergie.cz Michaela Vinšová.
Nedejte se zmást výpočty dealerů plynu či elektřiny

Každý dnes může odejít ke konkurenci, monopoly na elektřinu a plyn skončily. Na změně dodavatele se dají ročně uspořit tisíce korun. Anebo také ne, člověk, který se nechá zlákat podbízivými dealery dodavatelů energií, může nakonec na změně ještě tratit. Případy podvedených Východočechů se množí.

Je proto třeba si přesně spočítat, zda se změna dodavatele vám konkrétně vyplatí. Pokud si na výpočet sami netroufáte, nechte to spočítat někoho známého. Dobrá kalkulačka je např. na serverech eru.cz, cenyenergie.cz nebo nazeleno.cz. V žádném případě nedejte na výpočty dealerů a dodavatelů energií.

„Změna dodavatele je zadarmo a každý odběratel má na ni ze zákona právo. Změna v souladu se smluvními podmínkami musí být bezplatná a váš stávající dodavatel nemá možnost ji odmítnout,” píše server cenyenergie.cz.

Je však riskantní jen podepsat sdruženou smlouvu o dodávce elektřiny (plynu) s novým dodavatelem a zároveň mu udělit plnou moc k vyřízení výpovědi stávající smlouvy. Sdružení obrany spotřebitelů už eviduje zákazníky, kteří pak platili jak starému, tak novému dodavateli.

Délka procesu změny dodavatele závisí na stávající smlouvě a její výpovědní lhůtě. Ta může být jednoměsíční, ale v některých případech může běžet i bezmála půl roku. Některé smlouvy na speciální tarify jsou uzavírány na dobu určitou a pak je není možné vypovědět.