Zatím si lidé nechávají vypálit především meruňky. Podle majitele pálenice v Citonicích na Znojemsku Josefa Taufera jich je letos nebývale hodně. „Letos se urodilo meruněk nadprůměrné množství. S pálením jsme začali už před měsícem. Oproti minulým rokům se ovoci zadařilo. Díky tomu budou i destiláty z jiných plodů,“ uvedl.

Letos se po roční pauze lidé mohou těšit i na slivovici. „Loni švestky zmrzly. Tento rok očekáváme asi dvoutřetinovou úrodu v porovnání s běžnými roky. Kvůli nedostatku vody, jsou švestky o polovinu menší a dozrávají pomaleji. Na velikosti plodů se projevuje sucho i u hrušek a jablek,“ řekla agronomka Zdeňka Pindová ze zemědělského podniku v Mikulčicích na Hodonínsku.

Pálenice
∙ Sezóna pálenic je nejlepší za poslední čtyři roky.
∙ V současnosti si lidé nechávají vypálit hlavně meruňky.
∙ Po roční pauze bude i slivovice.

Na letošní ovocné destiláty se těší Jakub Dvořáček. „Pálenka je můj nejoblíbenější tvrdý alkohol. Nejraději mám hruškovou, neodmítnu ale ani meruňkovou,“ sdělil.

Podle Jiřího Svobody z pálenice v brněnském Novém Lískovci je sezóna velmi dobrá. „Je nejlepší za poslední čtyři roky. Už přes měsíc pálíme převážně meruňky. Byl bych rád, kdyby to tak bylo i u dalšího ovoce,“ zhodnotil.

Lidé mohou ve schválených pálenicích pálit jen ovoce z vlastních pozemků. „Pokud pálí někdo doma, hrozí mu pokuta až deset milionů korun,“ řekla mluvčí Generálního ředitelství cel Martina Kaňková.

TEREZA KOŠŤÁLOVÁ
KLÁRA VAŠÍČKOVÁ