Na žebříčku nejbohatších lidí světa, který v noci na čtvrtek zveřejnil americký časopis Forbes, letos figurují už tři Češi. K podnikateli Petru Kellnerovi, který už byl na žebříčku v předchozích letech, přibyli Zdeněk Bakala a Andrej Babiš. Kellner, spolumajitel skupiny PPF, je s odhadovaným majetkem 7,6 miliardy dolarů (142,3 miliardy Kč) 89. nejbohatším člověkem světa.

Prvenství letos poprvé získal Mexičan, telekomunikační magnát Carlos Slim Helú, s majetkem 53,5 miliardy dolarů. Forbes na svůj seznam zařazuje osoby, jejichž majetek dosahuje aspoň miliardy dolarů. Letos jich je kolem tisíce.

Přestože Kellnerovi oproti loňsku vzrostl majetek o 1,6 miliardy dolarů, ve srovnání s ostatními dolarovými miliardáři klesl o 13 příček z loňského 76. místa. Spolumajitel těžební společnosti OKD Bakala se umístil s 1,2 miliardy dolarů na 828 místě. Babiš, majitel firmy Agrofert, se s majetkem v hodnotě miliardy dolarů dostal na 937. místo.

Petr Kellner

Datum a místo narození: 20. května 1964 v Liberci

Vzdělání: Vysoká škola ekonomická v Praze, obor ekonomika průmyslu

Podnikání: Po VŠ pracoval jako produkční na Barrandově, poté prodával kopírky. Své současné impérium vybudoval díky kuponové privatizaci na úspěchu čtyř privatizačních fondů spadajících pod Správu prvního privatizačního fondu a. s. (Správa PPF). Společnost PPF se postupně stala manažerskou firmou ovládající řadu společností z nejrůznějších oborů. Patrně nejvýznamnějším krokem v rozmachu PPF bylo ovládnutí České pojišťovny. Mezi nejdůležitější společnosti patřící do skupiny PPF v současnosti patří Home Credit, který s úspěchem operuje v Rusku. PPF má 49procentní podíl ve společném podniku s italskou Generali, jehož součástí je mimo jiné Česká pojišťovna. V minulosti byla součástí Kellnerova impéria například televize Nova nebo eBanka.

Ostatní:
- Americký časopis Forbes dnes odhadl, že Kellner disponuje majetkem ve výši 7,6 miliardy dolarů (142,3 miliardy Kč), loni jeho majetek odhadl na šest miliard dolarů (asi 127 miliard korun), předloni na 9,3 miliard dolarů (zhruba 153 miliard korun).
- Se svou ženou Renátou v roce 2002 založil Nadaci Educa, která podporuje vzdělanost sociálně znevýhodněných studentů, a soukromé gymnázium pro nadané děti v Babicích u Prahy.
- Veřejnosti je poměrně málo znám, neboť se téměř neúčastní veřejného života, neposkytuje rozhovory a podle některých informací většinu času tráví v zahraničí.
- Podle dostupných informací je podruhé ženatý a je otcem čtyř dětí.
- Sbírá fotografie Josefa Sudka a Františka Drtikola, má velkou sbírku obrazů, sponzoruje divadlo a školu. Jeho vila ve Vraném od architekta Josefa Pleskota patří do učebnic architektury.
Zdeněk Bakala

Datum a místo narození:
7. února 1961, Opava

Občanství: ČR, USA; Emigrace v USA: 1980-1991

Vzdělání: studoval mikroekonomii a investiční bankovnictví na Kalifornské univerzitě v Berkeley (USA, 1986), v roce 1989 získal titul MBA.
Praxe v zahraničí: po studiích v roce 1989 nastoupil do investiční banky Drexel Burnham Lambert v New Yorku, v roce 1990 přešel do společnosti Credit Suisse First Boston v New Yorku a poté v Londýně.

Praxe v Česku: generální ředitel pobočky Credit Suisse First Boston Czechoslovakia v Praze (1991-1994).

Hlavní podnikatelská činnost:
- spoluzakladatel a bývalý generální ředitel a předseda představenstva a.s. Patria Finance, první české instituce zaměřené na investiční bankovnictví (1994-2002; koncem 90. let svůj podíl prodal belgické KBC Bank, do roku 2002 si však ponechal funkce generálního ředitele a předsedy dozorčí rady);
- spoluvlastník společnosti NWR (New World Resources; sídlo v Nizozemsku) vlastnící doly OKD; Bakala nepřímo ovládá asi 40 procent NWR, což představuje majetek kolem 60 miliard korun;
- v roce 2004 zprostředkoval transakci při níž jím zastoupená kyperská investiční skupina RPG Industries koupila společnost Karbon Invest, Bakala tak zároveň získal majetkový podíl v OKD. V květnu 2008 těžařská firma NWR vstoupila na burzy v Praze, Londýně a Varšavě; britský časopis The Banker tento primární úpis akcií označil za největší, jaký se kdy ve střední Evropě uskutečnil. Jeho nejsilnější vlastníci v čele s Bakalou inkasovali podle serveru iHNED.cz skoro 30 miliard korun.
- Spolu s OKD získal Bakala roce 2004 jako součást holdingu i desítky dalších, netěžebních firem. Vznikl tak základ dvou dalších holdingů pod křídly Bakalovy RPG: dopravní skupiny, zastřešené společností NWR Transportation (NWRT), a realitní společnosti RPG Real Estates. Pod tu spadá 45 tisíc bytů, hotely, pozemky a řada administrativních budov. V poslední době přitahuje pozornost spor týkající se zrušeného předkupního práva pro nájemníky těchto bytů. Letos v únoru dostala společnost od ministerstva financí pokutu 30 milionů korun za to, že převedla byty do majetku dceřiné firmy RPG Byty, čímž prý porušila privatizační smlouvu.
- V listopadu 2009 NWRT dokončila koupi skupiny Čechofracht, společnost tak bude mít na soukromé železniční nákladní přepravě v Česku čtvrtinový podíl. Cena transakce nebyla zveřejněna.

- Od srpna 2008 vlastní většinový více než 88procentní podíl ve vydavatelství Economia.

Americký časopis Forbes ho umístil na žebříček nejbohatších lidí světa, kde zaujal s odhadovaným majetkem 1,2 miliardy dolarů (asi 22,6 miliardy korun) 828. místo.
Andrej Babiš

Datum a místo narození: narodil se 2. září 1954 v Bratislavě. Má české občanství. Jeho otec Štefan Babiš zastupoval Československo například při jednání GATT (Všeobecné dohody o clech a obchodu) v Ženevě a pracoval jako poradce při OSN.

Vzdělání: vystudoval gymnázium v Ženevě a Vysokou školu ekonomickou v Bratislavě.

Praxe:
- po vysoké škole nastoupil jako referent do Chemapolu Bratislava (později Petrimex). Mezi roky 1985 až 1990 byl obchodním zástupcem v Maroku. V roce 1991 se do Československa vrátil a znovu působil v Petrimexu, tentokrát již na manažerských postech.
- podílel na založení české pobočky Petrimexu, později přejmenované na Agrofert. V roce 1995 musel z Petrimexu odejít, ale pozice v Agrofertu si udržel a celou firmu postupně ovládl. Je stoprocentním vlastníkem a generálním ředitelem společnosti Agrofert Holding, a.s.

Podnikatelské aktivity:
- Do skupiny Agrofert Holding patří přes 150 přímo řízených firem převážně se sídlem v ČR a na Slovensku, ale i například v Německu, Švýcarsku, Dánsku, Číně, Polsku a Itálii. Holding má majetkovou účast celkem asi ve 250 firmách.
- Společnost obchoduje s komoditami chemického a zemědělsko-potravinářského sektoru. Do skupiny patří například chemičky Lovochemie, Precheza či Precolor nebo Kostelecké uzeniny a mlékárna Olma. Skupina zaměstnává kolem 25.000 lidí
- v loňském roce společnosti podle předběžných neauditovaných výsledků poklesly nekonsolidované tržby o 5,83 miliardy na 137,32 miliardy korun.
- Babiš bývá označován za jednoho z nejbohatších českých podnikatelů, podle prosincového vydání časopisu Týden mu patří v žebříčku nejbohatších Čechů a Slováků druhé místo za vlastníkem investiční a finanční skupiny PPF Petrem Kellnerem. Hodnotu Babišova majetku časopis odhaduje na 35 a 48 miliard korun.
- Americký časopis Forbes ho letos umístil na žebříček nejbohatších lidí světa, kde zaujal s odhadovaným majetkem v hodnotě miliardy dolarů (asi 18,8 miliardy korun) 937. místo.

Politická angažovanost:
- před listopadem 1989 byl členem Komunistické strany Československa. Je veden i v tzv. Cibulkových seznamech jako spolupracovník Státní bezpečnosti. Sám však tvrdí, že s StB nikdy nespolupracoval.

Mexický telekomunikační magnát Carlos Slim Helú těsně předstihl zakladatele amerického softwarového gigantu Microsoft Billa Gatese. Slim nyní disponuje majetkem v hodnotě 53,5 miliardy dolarů (zhruba bilion korun), zatímco jmění loňské jedničky Gatese činí 53 miliard dolarů. Na třetím místě je známý americký investor Warren Buffett se 47 miliardami dolarů.

Miliardářů přibylo

"Podle našich zjištění disponuje více než miliardou dolarů 1011 lidí. To je výrazně více než loňských 793, ale méně než 1125 v roce 2008. Je to pro nás ale ukazatel, že se ekonomika zotavuje," uvedl Forbes. Nejbohatší ženou je Christy Waltonová, dědička amerického maloobchodního řetězce Wal-Mart Stores. Ta je s 22,5 miliardy dolarů celkově na 12. místě, napsala agentura DPA.

Slim, který letos oslavil sedmdesáté narozeniny, vlastní desítky firem, od sítí obchodů, hotelů a restaurací, přes stavebnictví až po výrobu ropných plošin. Jeho doménou jsou ale telekomunikace - ovládá latinskoamerický telekomunikační gigant Telmex a společnost América Móvil, která je podle počtu zákazníků čtvrtým největším mobilním operátorem na světě.

V Mexiku se prý říká, že tam není dne, aby člověk neutratil peníze v jednom ze Slimových podniků. Podle kritiků je Slim monopolista, jenž profituje na výsadním postavení Telmexu, který provozuje 90 procent pevných telefonních linek v Mexiku.

Deset nejbohatších lidí světa (majetek v miliardách dolarů):

1. Carlos Slim Helú 53,5, Mexiko, telekomunikace (předchozí pořadí 3.)
2. Bill Gates 53,0, USA, Microsoft (1.)
3. Warren Buffet 47,0, USA, Berkshire (2.)
4. Mukeš Ambani 29,0, Indie, petrochemie (7.)
5. Lakšmí Mittal 28,7, Indie, ArcelorMittal (8.)
6. Lawrence Ellison 28,0, USA, Oracle (4.)
7. Bernard Arnault 27,5, Francie, LVMH (15.)
8. Eike Batista, 27,0, Brazílie, suroviny (61.)
9. Amancio Ortega 25,0, Španělsko, Inditex (10.)
10 Karl Albrecht 23,5, Německo Aldi 6.