Oficiální statistiky nejsou k dispozici, ale podle dostupných dat by mělo být v zemi, která má pouhých 25 milionů obyvatel, v provozu téměř pět milionů chytrých zařízení. Nejpopulárnějšími značkami jsou pak mezi Severokorejci ty, které pocházejí od jižního souseda, tedy Samsung a LG.

„Existuje spousta Severokorejců, kteří používají smartphony Samsung Galaxy,“ řekl korejskému ekonomickému serveru The Investor Jang Un-čul, viceprezident soulského think tanku Sejong Institute.

Podle severokorejských uprchlíků preferují Severokorejci jihokorejské telefony před těmi od čínských a japonských výrobců především kvůli jejich vynikající kvalitě.

„Jihokorejské mobilní telefony a domácí spotřebiče, které překonaly popularitu čínských a japonských výrobců, jsou prodávány jako prémiové, protože podporují korejský jazyk a mohou se pochlubit skvělou kvalitou,“ uvedl jeden ze severokorejských uprchlíků, který uprchl na jih.

Kvetoucí černý trh

Problémem může být jejich dostupnost. Stejně jako ostatní jihokorejské, ale i americké výrobky, podléhají smartphony od Samsungu striktnímu zákazu prodeje. Účinnost těchto omezení však již není taková jako dříve, protože si lidé zvykli na pravidla volného trhu a nedostatkové zboží je možné i když za mnohem vyšší ceny možné koupit na černém trhu.

„Nejde o to, jestli je možné v Severní Koreji dostat do rukou smartphony Samsung, ale jestli si je mohou dovolit koupit,“ uvedl Jang Un-čul. Ti, co mají dostatek peněz kupují si smartphony Samsung a LG s odemčenými čínskými SIM.

Aby nevyvolávaly nechtěnou pozornost a nevyvolávaly hněv severokorejských úřadů, jsou na těchto zařízeních často vyměňována loga a štítky se zemí původu za „Made in China“ nebo „Made in Japan“.

Severokorejská vláda sice prodává sice své vlastní smartphony, které pochází od čínského výrobce. Ty však obsahují aplikaci, která blokuje přístup na internet.

Samotný severokorejský vůdce Kim Čong-un, na kterého samozřejmě žádná omezení neplatí, je pravděpodobně fanouškem Applu. V minulosti byl zachycen, jak používá iPhone a počítač Macbook.