Přitom podle českého zákona o ochraně ovzduší mají s plněním limitu problém pouze části průmyslového Ostravska. Český limit je totiž 2,5 x vyšší než zmíněné doporučení WHO. Podle Hnutí DUHA je potřeba naléhavě omezit spalování uhlí.   

Ilustrační foto.
V Ostravě-Radvanicích dýchali znečištěný vzduch 89 dní v roce

“Pokud nežijete uprostřed Šumavy, tak trvale dýcháte více nebezpečného jemného prachu, než je hygienický limit doporučený Světovou zdravotnickou organizací. Pokud však nežijete na Ostravsku, tak je to dle českého zákona v pořádku. Stanovuje totiž limit 2,5 krát vyšší, než doporučují přední světoví odborníci na ochranu zdraví," říká Jiří Koželouh z Hnutí DUHA.

"Situace má však řešení, v první řadě omezit spalování uhlí. Musíme dál limitovat provoz starých uhelných kotlů a kamen, ale stát zároveň musí podporovat jejich výměnu i v chudých domácnostech. Na stole je také návrh na omezení výjimek z limitů pro znečišťování pro staré uhelné elektrárny, které beztak vyrábějí elektřinu na vývoz,”  dodává Koželouh.

Česko je jemným polétavým prachem zatíženo celoročně a téměř všude. Po Bulharsku, Polsku a Maďarsku je Česko čtvrtá nejznečištěnější země EU, v průměru překračujeme doporučený roční limit dvojnásobně, na některých místech až téměř čtyřnásobně, uvádí WHO.

Důvodem této úrovně znečištění je zejména spalování uhlí v domácích kotlích a kamnech, ale také doprava (zejména dieselová auta). Uhelné elektrárny a teplárny jsou pak hlavním zdrojem látek, z nichž vzniká prach až v atmosféře.

Na vládu apeluje hnutí DUHA, aby silně přidala v řešení příčin znečištění. Podle něj je třeba přijmout další omezení pro provoz starých kotlů a kamen, zpoplatnit škody, které pálení uhlí způsobuje, a podporovat výměnu kotlů (a nově i kamen) také u sociálně slabých (předfinancování, administrativní podpora atd.). Zároveň je třeba omezit znečištění z uhelných elektráren, které spalují velkou většinu uhlí.

Důl Bílina se na Mostecku rozšiřuje. V cestě mu nestojí města ani obce jako v případě dolu ČSA u Horního Jiřetína.
Duel Deníku: Pomůže zpřísnění limitů k ochraně životního prostředí?

To mohou poslanci a poslankyně udělat již tento měsíc, kdy bude sněmovna projednávat ve třetím čtení novelu zákona o ochraně ovzduší. Piráti k ní navrhli kompromisní pozměňovací návrh, který omezí možnost uhelných elektráren dostat výjimku z nových limitů pro vypouštění znečištění maximálně do konce roku 2025. Návrh se netýká tepláren. Pomohlo by také zavádění přísnějších pravidel pro vjezd nevyhovujících aut do měst a rozšíření a zdražení mýtného pro kamiony.

Jedovatý prachVlivem zvýšených koncentrací prachu roste celková nemocnost i úmrtnost, zejména na onemocnění srdce a cév, mrtvice, onemocnění dýchacího ústrojí, kojenecká úmrtnost a potíže astmatiků, chronická bronchitida. Ultrajemné částice (velikost 0,001–0,1 mikrometru) mohou proniknout i do krevního oběhu, odkud se dále dostanou do všech orgánů. Prach na sebe navíc váže organické látky souhrnně označované jako benzo(a)pyren, který má prokázaně karcinogenní účinky. Každý rok vlivem znečištění předčasně zemře 11 tisíc Čechů a Češek.

Smog. Ilustrační foto.
Země zamořená prachem. Kde se dýchá nejhůř?
Ilustrační foto
Kvalitu vzduchu ve svém okolí si může zkontrolovat každý, obec smí i pokutovat