Microsoft poskytuje pro mobilní telefony za poplatek vlastní operační systém Windows. Systém Android vyvinula internetová společnost Google, která jej nabízí zdarma. Motorola podobně jako někteří další výrobci mobilů přešla k Androidu, protože jej považuje za atraktivnější variantu.

Microsoft uvedl, že Motorola sice měla v letech 2003 až 2007 licenci na některé jeho technologie pro mobilní telefony, ale poté pokračovala ve využívání těchto technologií bez prodloužení licence.

Google je zklamaný

Společnost Google vyjádřila zklamání z kroku Microsoftu, který podle ní ohrozí inovace v odvětví. „Ačkoli nejsme v této žalobě žádnou stranou, stojíme za platformou Android a za partnery, kteří nám ji pomáhají vyvíjet,“ uvedla.

Žaloba Microsoftu je další z řady právních sporů mezi různými softwarovými firmami a výrobci mobilních telefonů ohledně vlastnictví patentových práv na technologie používané v chytrých telefonech, napsala agentura Reuters. Kvůli porušování patentových práv na sebe vzájemně podávají žaloby například americká technologická společnost Apple a finský výrobce mobilů Nokia.