„Zkoumáme možnosti, zda umožníme vstup strategickému investorovi nebo půjdeme cestou emise akcií na burze. Obě možnosti jsou ve hře. Každopádně už nyní můžeme vyloučit, že by oním strategickým investorem byla CEFC nebo jiná čínská entita," říká Častvaj.
Uvedené rozhodnutí může být pro čínskou CEFC jistým zklamáním. O podíl v EPH nebo některé jeho součásti totiž měli velký zájem. Chtěli tím navázat na loňskou expanzi na českém trhu, kdy Číňané koupili podíly například v leteckém dopravci Travel Service, v Pivovarech Lobkowicz Group, ve fotbalové Slavii Praha i v podnikatelské skupině J&T Finance Group.
Holding ovládaný Danielem Křetínským a Patrikem Tkáčem tedy bude hledat dále. S ohledem na rychlou expanzi v zahraničí, kdy se EPH chystá koupit třeba podíl ve Slovenských elektrárnách a hnědouhelné elektrárny na východě Německa, bude dodatečný kapitál potřebovat.
Noví spoluvlastníci však nemají vstoupit přímo do mateřského holdingu EPH, ale do nově vznikajícího subholdingu EP Infrastructure. Do něj EPH vloží svá nejcennější aktiva včetně 49procentního podílu ve slovenských plynovodech eustream a SPP Distribúcia.
DAVID TRAMBA
Více čtěte v pondělním vydání tabletového týdeníku Dotyk BYZNYS, který se bude mimo jiné věnovat expanzi skupin EPH a ČEZ do zahraničí.
Stáhněte si týdeník Dotyk zdarma do svého tabletu či smartphonu v App Store, Google Play , na Amazonu či v Microsoft Store.