Třebaže už panuje slunečné jarní počasí, 140 kilometrů sjezdovek ve výši 1500 až 3000 metrů nad mořem mělo díky ledovci a na sníh bohaté sezóně umožňovat plnohodnotný lyžařský zážitek ještě dalších 14 dní. V Crans-Montaně si ale v dohledné době nikdo nezalyžuje. Vítkova společnost CPI totiž od obce nedostala ani frank.

Šéf provozu vleků Philippe Magistretti radikální krok hájil slovy: „Je čas odsoudit chování těch, kteří poškozují náš byznys.“ Skupina CPI podle něj do střediska investuje přes dva miliony švýcarských franků (v přepočtu 42 milionů korun) ročně a s místními úřady se vloni v září dohodla na 800tisícícovém ročním příspěvku. Nejnákladnějšími položkami je provoz bezplatné atrakce Sněhový ostrov, lyžování místních dětí a pořádání závodů světového poháru.

Komplex v Brně
Miliardář Vítek rozšiřuje impérium. U nádraží v Brně postaví kongresový hotel

Podle švýcarského webu The Local vyjádřila místní samospráva nad Vítkovým rozhodnutím „hluboké politování“. Jednání o výši každoročního příspěvku podle ní ještě nebyla uzavřena. „Návštěvníci Crans-Montany se stali rukojmími v konfliktu, který se jich netýká,“ uvedl šéf místní turistické kanceláře Bruno Huggler.

Někteří návštěvníci považují nečekaný krok za špatný aprílový vtip. Jejich skipasy sice platí také v malém středisku Anzère vzdáleného půl hodiny jízdy, tamní skibusy ani sjezdovky však všechny lyžaře z Crans-Montany nepojmou. Pro rozčarované turisty tak zůstaly v provozu pouze sáňkařské a bobové dráhy spolu s areálem pro rodinnou zábavu na sněhu.

Radovan Vítek
Reality vynášejí, miliardář Vítek znásobil zisk

Středisko je kromě zimních radovánek známé svými festivaly. Již dnes zde začíná filmová přehlídka Ciné, za pár dní by měl začít festival elektronické hudby Caprices. Pořadatelé návštěvníky rychle ujistili, že kauza s vleky konání akcí nijak neohrozí.

Paradoxní na celé situaci je skutečnost, že právě v důsledku sporu místních samospráv bylo celé středisko před 15 lety převedeno do soukromých rukou. Vítek, který v lokalitě trvale žije, tehdy skoupil podíly od několika místních rodin a stal se většinovým akcionářem.

Vítkova skupina CPI podniká zejména na trhu s nemovitostmi a ubytovacími službami. Kvůli daňové optimalizaci sídlí v Lucembursku, působí však v celé střední Evropě. Hodnota akcií CPI převyšuje 50 miliard korun.

Otevření Galerie Písek.
Už nejen osamělý supermarket. Ve městech přibývají nákupní parky