„Když (prezident) vidí, že to neprojíme, ale dáme na investice, nemá s tím problém,“ prohlásil po schůzce Babiš a dodal, že Zeman v úterý přijme ministryni financí Alenu Schillerovou.

 Naposledy o rozpočtu a jeho opakovaném navyšování kvůli epidemii koronaviru se Zemanem a jeho týmem diskutovala ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v květnu. Nevyloučila tehdy to, že kvůli dopadům epidemie na ekonomiku bude žádat o růst deficitu ještě jednou.

Podporu deficitu zatím vládě nelíbili komunisté, kteří dosud menšinový kabinet ANO a ČSSD podporovali. Chtějí analýzy dalšího vývoje a plán na jeho splácení. Podle premiéra žádají i škrty v rozpočtu armády, což Babiš odmítá. V úterý ráno o tom bude premiér jednat s předsedou KSČM Vojtěchem Filipem. Dnes požádal Babiš o vstřícnost k navýšení rozpočtu i opoziční strany.

"Rozpočet potřebujeme schválit, protože pokud bychom ho teď neschválili, tak bychom nemohli vyplatit příspěvek obcím," argumentoval dnes Babiš na tiskové konferenci slibem, že obce dostanou náhradou za ušlé sdílené daně použité na pomoc podnikatelům 1200 korun na obyvatele.

Naposledy se Zeman s Babišem v Lánech sešli 28. dubna.