Telefony Člověka v tísni neustále vyzvánějí. Kvůli pomoci s dluhy se na organizaci obrátily tisíce lidí. „Ptají se na podmínky a na to, zda se Milostivé léto vztahuje i na jejich konkrétní případ, ve druhé fázi zjišťují praktické informace, jak mají postupovat,“ řekl Deníku David Borges z Člověka v tísni.
Nedoplatky za elektřinu či nájemné
Projekt je určen pro případy dluhů u státních a městských institucí či firem, které státu či radnicím patří. Typicky jde třeba o nedoplatky za elektřinu a plyn, televizní a rozhlasové koncesionářské poplatky anebo za nájemné v městských bytech. Musí však zaplatit původní dlužnou částku a k ní necelou tisícikorunu jako odměnu pro exekutora. Odpadne jim ale povinnost platit další příslušenství a úroky vzniklé po dobu vymáhání dluhu.
Velký zájem podle Borgese zaznamenávají i další neziskové organizace, kromě toho se lidé mohou hlásit také on-line přes web milostiveleto.cz. „Zájem je vysoký, ale záleží hlavně na tom, zda lidé budou schopni dát dohromady potřebné finance, aby dlužnou jistinu dokázali zaplatit,“ uvedl dále.
To z vlastní zkušenosti potvrzují i terénní sociální pracovníci z míst, kde je řada zadlužených lidí. „Pro většinu z nich je to nedostupné, protože i když pracují, nemají doma naspořeno třeba 25 tisíc korun, aby dluh zaplatili,“ řekla Markéta Horneková, terénní sociální pracovnice z Velkých Hamrů na Jablonecku, dvouapůltisícového městečka s početnou romskou komunitou. Ze zhruba stovky dlužníků proto ohledně Milostivého léta oslovila exekutory jen ve čtyřech případech. A úspěšná zatím byla pouze v jediném.
K akci se nyní dobrovolně připojily i některé soukromé společnosti, kupříkladu poskytovatel spotřebitelských úvěrů Home Credit či některé banky.
Exekutorům se na Milostivém létu nelíbí, že na ně stát „hodil“ rozsáhlou administrativu, a částka 705 korun, kterou za ni dostanou, je za jejich práci nedostatečná. Zbytek peněz do necelé tisícikoruny, které dlužníci zaplatí, činí DPH.