Telefony Člověka v tísni neustále vyzvánějí. Kvůli pomoci s dluhy se na organizaci obrátily tisíce lidí. „Ptají se na podmínky a na to, zda se Milostivé léto vztahuje i na jejich konkrétní případ, ve druhé fázi zjišťují praktické informace, jak mají postupovat,“ řekl Deníku David Borges z Člověka v tísni.

Nedoplatky za elektřinu či nájemné

Projekt je určen pro případy dluhů u státních a městských institucí či firem, které státu či radnicím patří. Typicky jde třeba o nedoplatky za elektřinu a plyn, televizní a rozhlasové koncesionářské poplatky anebo za nájemné v městských bytech. Musí však zaplatit původní dlužnou částku a k ní necelou tisícikorunu jako odměnu pro exekutora. Odpadne jim ale povinnost platit další příslušenství a úroky vzniklé po dobu vymáhání dluhu.

Velký zájem podle Borgese zaznamenávají i další neziskové organizace, kromě toho se lidé mohou hlásit také on-line přes web milostiveleto.cz. „Zájem je vysoký, ale záleží hlavně na tom, zda lidé budou schopni dát dohromady potřebné finance, aby dlužnou jistinu dokázali zaplatit,“ uvedl dále.

Jak se dá ušetřit na domě a energiích? Velkou grafiku si můžete rozliknout na konci článku.
Můj dům, moje šance. Jak ušetřit, radí pondělní příloha Deníku

To z vlastní zkušenosti potvrzují i terénní sociální pracovníci z míst, kde je řada zadlužených lidí. „Pro většinu z nich je to nedostupné, protože i když pracují, nemají doma naspořeno třeba 25 tisíc korun, aby dluh zaplatili,“ řekla Markéta Horneková, terénní sociální pracovnice z Velkých Hamrů na Jablonecku, dvouapůltisícového městečka s početnou romskou komunitou. Ze zhruba stovky dlužníků proto ohledně Milostivého léta oslovila exekutory jen ve čtyřech případech. A úspěšná zatím byla pouze v jediném.

K akci se nyní dobrovolně připojily i některé soukromé společnosti, kupříkladu poskytovatel spotřebitelských úvěrů Home Credit či některé banky.

Exekutorům se na Milostivém létu nelíbí, že na ně stát „hodil“ rozsáhlou administrativu, a částka 705 korun, kterou za ni dostanou, je za jejich práci nedostatečná. Zbytek peněz do necelé tisícikoruny, které dlužníci zaplatí, činí DPH.