K mimořádnému opatření ministerstvo přistoupilo poté, co Státní veterinární inspekce objevila bakterii salmonely v 700 kilogramech hovězího masa, které bylo z Polska dovezeno do skladu Frost logistik ve středočeských Dolních Jirčanech. Státní veterinární správa rovněž upřesnila, že dovozcem je společnost Animalco z holdingu Agrofert, která zde maso skladuje.

„Informaci můžeme potvrdit. Jsme zde ovšem v roli poškozeného, nikoli viníka. Jako velkoobchodník dovážíme maso i z Polska, ale pouze velmi okrajově. Navíc tento polský dodavatel vždy patřil mezi bezproblémové,“ řekl serveru iDNES.cz mluvčí Karel Hanzelka a dodal, že po firmě bude požadovat náhradu škody a zvažuje veškeré zastavení dovozů z Polska.

Restaurace klamaly zákazníky. Hovězí maso nepocházelo z Argentiny, ale odjinud.
Další pražské restaurace klamaly zákazníky. Argentinské maso bylo odjinud

„Zásilka hovězího spodního šálu z Polska dovezená do České republiky obsahovala bakterie salmonely. Proto neprodleně vyhlásíme mimořádná veterinární opatření. Každý kus hovězího masa z Polska, který se k nám doveze, bude před uvedením na trh jeho dovozce povinen nechat laboratorně vyšetřit na zdravotní nezávadnost. Musíme zajistit bezpečnost pro naše spotřebitele,“ uvedl na tiskové konferenci ministr zemědělství Miroslav Toman. Případný úplný zákaz dovozu polského masa podle jeho slov vláda stále zvažuje.

Šéf Státní veterinární inspekce Zbyněk Semerád na tiskové konferenci uvedl, že maso bylo následně distrubuováno do pěti míst v Česku a jednoho na Slovensku. Zda již bylo maso zkonzumováno, veterináři v současnosti prověřují.

Aféru odstartovala televizní reportáž

S intenzivními kontrolami původu hovězího masa začaly české úřady poté, co polská televize TVN24 zveřejnila reportáž o běžné praxi na některých jatkách, kde se porážely nemocné krávy a jejich maso bylo prodáváno jako nezávadné.

Podle odborníků by se zákazníci měli důsledně zajímat o původ masa. Údaje se dočtou v každém řeznictví. Pokud je prodejce není schopen sdělit, je podle veterinární správy důvod k prošetření.
Chtějte znát rodný list masa, radí odborníci

Hlavní polský veterinář Pawel Niemczuk 31. ledna uvedl, že Polsko vyvezlo 2700 kilogramů podezřelého hovězího do deseti zemí EU, do ČR se podle něj maso nedostalo.

Ministr Toman však o den později informoval, že přibližně 300 kilogramů hovězího masa z těchto jatek se dostala do Česka. Polovina z této dodávky přitom byla vrácena do Polska nebo byla zadržena ve skladu obchodníka.

Kravín, ilustrační foto
Maso z problémových polských jatek se dostalo do Varnsdorfu