Ministryně uvedla, že vnímá všechny připomínky a reakce. Záměrem bylo podle ní vytvořit jednoduchý, rychlý a přitom co nejspravedlnější systém dostupný všem postiženým živnostníkům. "Pokud se nezanedbatelná část zasažených OSVČ do kritérií z různých důvodů nevešla, tak spravedlivý nebyl. Pracujeme na úpravě," napsala na twitteru.

On-line reportáž ke koronaviru najdete ZDE

Vláda v úterý rozhodla, že vyplatí osobám samostatně výdělečně činným postiženým šířením koronaviru jednorázově 25 tisíc korun. Podnikatel musí o podporu požádat a splnit několik podmínek předložením čestného prohlášení. Jde například o pokles tržeb za první čtvrtletí meziročně o deset procent nebo loňské minimální hrubé příjmy 180 tisíc korun.

Pro některé živnostníky jsou ale takové podmínky omezující, dalším chybí strategie a výhled pomoci do dalších měsíců. Například Asociace malých a středních podniků považuje \'pětadvacítku\' za vstřícný krok vlády směrem k OSVČ a vítá, že podpora je rozšířena i na vedlejší činnost a svobodná povolání. Nejsou však známy prováděcí předpisy, proto se podle ní neví, jak se bude porovnávat tržba. Živnostníkům mohl sice růst obrat, ale měli nižší marže díky enormně rostoucím cenám vstupů. Zásadním požadavkem podnikatelů nyní je mechanismus výhledu minimálně na tři měsíce, jako je tomu v zahraničí.

Asociace nezávislých divadel zase tvrdí, že vládní návrh je pro velkou skupinu OSVČ omezující. Meziroční srovnání podle asociace nevypovídá v případě kulturních neziskových organizací o reálné finanční situaci OSVČ, protože práce v sektoru nemá pravidelný charakter, honoráře jsou vypláceny zpětně na základě smluv či faktur.

Občanští demokraté navrhují pomoc živnostníkům postiženým omezením v době epidemie koronaviru rozdělit do dvou částí. První by měla být rychlá paušální, druhá pozdější pak vypočítaná ze vzniklých škod. Zachovány by tak podle ODS byly elementární principy spravedlnosti i potřebnosti.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník