„Takto výrazná změna – o jeden procentní bod – je přitom téměř výlučně dána lepším než očekávaným vývojem v prvním čtvrtletí," uvedlo ministerstvo. Hrubý domácí produkt v prvním čtvrtletí vzrostl meziročně o 2,9 procenta a mezičtvrtletně o 0,8 procenta.

Výrazný růst odhadu je podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška sice neobvykle velký krok, ale zcela odpovídá posunu v názorech trhu. Rozdíl mezi odhadem MF a analytiky je ovšem podle něj v názoru vývoje ekonomiky v příštím roce, konkrétně zda růst bude zrychlovat, nebo zpomalí. „Očekávání první možnosti je stále na trhu převládající, zastánci druhé možnosti ale přibývají. Je ovšem v pořádku, že MF patří ke konzervativnějšímu křídlu," uvedl.

Pozvolný růst ekonomiky by měl pokračovat i v roce 2015. Pro příští rok počítá ministerstvo s růstem ekonomiky o 2,5 procenta, v dubnu to byly dvě procenta. V letech 2016 a 2017 by měla ekonomika růst rovněž o 2,5 procenta.

Inflace

I přes devizové intervence České národní banky a oslabení koruny by měla být letos podle prognózy ministerstva velmi nízká inflace. Průměrná míra inflace by tak letos mohla být 0,6 procenta. V roce 2015 by se růst spotřebitelských cen měl zrychlit na 1,7 procenta, což je stále pod dvouprocentním inflačním cílem ČNB.

Ministerstvo zároveň pro letošní rok počítá s deficitem veřejných financí 1,5 procenta, tedy jako loni. EU požaduje deficit pod třemi procenty. „Současně by se měl o dva procentní body, tedy na 44 procent HDP, snížit dluh vládního sektoru," uvedl úřad.

Česká národní banka podle květnové prognózy čeká letos růst 2,6 procenta a příští rok o 3,3 procenta. Novou prognózu banka zveřejní ve čtvrtek.