Úřad včera vyměnil rovněž členy představenstva a dozorčí rady Českého Aeroholdingu, sdružujícího státní podniky spojené s letectvím. Změnila se také dozorčí rada energetického gigantu ČEZ.

Do každé z nově pětičlenných dozorčích rad Mera a Čepra ministerstvo dosadilo čtyři nové členy. V Meru jsou to Otokar Krejsa, Ivan Souček, Petr Blažek a Stanislav Bruna a v Čepru také Krejsa, Souček a Blažek a s nimi ještě Roman Vaigel. Souček podle serveru iDnes.cz řadu let šéfoval České rafinérské, soukromé firmě kontrolované petrochemickým holdingem Unipetrol, který vlastní polský podnik PKN Orlen. Bruna a Krejsa v minulosti podle serveru také prošli Unipetrolem.

„Hlavním úkolem nových členů dozorčích rad společností Mero a Čepro bude především hledání synergií mezi těmito společnostmi a nastavení nové strategie fungování. Ministerstvo financí chce, aby se noví členové zaměřili především na hospodaření a další rozvoj," sdělil Ležatka. „Dnešní rozhodnutí valných hromad navazují na již dříve pronesená slova ministra financí Andreje Babiše, který zdůraznil, že bude chtít, aby stát aktivně vykonával akcionářská práva prostřednictvím zástupců v dozorčích radách," doplnil mluvčí úřadu.

Spojení aktivit Orlenu

Babiš se nedávno postavil proti návrhu polské firmy PKN Orlen, která je většinovým vlastníkem Unipetrolu kontrolujícího Českou rafinérskou, na spojení českých aktivit Orlenu s Merem a Čeprem. Babiš v dubnu řekl agentuře Reuters, že tento plán nepodporuje a že by se česká vláda neměla vzdávat kontroly nad strategicky důležitou infrastrukturou pro přepravu ropy a ropných produktů. Podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) ale vláda vstup Orlenu do těchto státních firem nezvažuje.

Čepro provozuje v Česku produktovody o objemu 47.000 metrů krychlových. K dispozici má 650 skladovacích nádrží s kapacitou 1,76 milionu metrů krychlových a síť 191 čerpacích stanic EuroOil. Hrubý zisk Čepra se loni podle médií meziročně snížil o 86 milionů na 556 milionů korun. Tržby ale vzrostly na 73 miliard korun ze 62. Společnost Mero vlastní a spravuje české ropovody Družba a IKL a jejím jediným vlastníkem je prostřednictvím ministerstva financí český stát.

Stát nyní také téměř kompletně vyměnil svoje zástupce v dozorčí radě ČEZ. Vystřídal sedm z osmi členů. Nově jsou v ní mimo jiné první náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht, první náměstek ministra obrany Jiří Borovec nebo Jiří Tyc, který se podílel na energetickém programu ANO. Jediným členem rady, který bude z členů navržených státem pokračovat, je bývalý předseda Akademie věd Václav Pačes. Ministerstvo financí zároveň vyměnilo vedení Českého Aeroholdingu. Mezi odvolanými členy představenstva je prezident Českých aerolinií Philippe Moreels, šéf obchodu ČSA Jozef Sinčák a šéf informačních a komunikačních technologií Aeroholdingu Josef Adam. Nově v představenstvu usednou konzultant Václav Řehoř, exauditorka u společnosti PwC Zuzana Tairová a právník z advokátní kanceláře White & Case Petr Pavelec.

Čepro provozuje produktovody, zásobníky i síť čerpacích stanic

Název: Čepro, a.s.

Sídlo: Praha

Předmět podnikání: přeprava, skladování a obchod s ropnými produkty; Čepro provozuje v ČR produktovody o celkovém objemu 47.000 metrů krychlových, k dispozici má 650 skladovacích nádrží, jejich kapacita je 1,76 milionu metrů krychlových; kromě produktovodů a zásobníků pohonných hmot provozuje také síť 191 čerpacích stanic Eurooil

Vznik: akciová společnost České produktovody a ropovody vznikla k 1. lednu 1994 z bývalého státního podniku Benzina; od listopadu 1997 užívá obchodní jméno Čepro

Základní kapitál: 5,66 mld. Kč

Akcionáři: 100 procent akcií vlastní prostřednictvím ministerstva financí český stát

Hospodářské výsledky (2012): hrubý zisk 642 milionů korun

Zaměstnanci (2013): 800

Ostatní:

Letos v červnu pražský městský soud začal projednávat údajnou snahu o vytunelování státního podniku Čepro, kterou podle obžaloby inicioval uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř se svou zločineckou skupinou. Čepro tvrdí, že mu trestnou činností vznikla škoda přes 85 milionů korun. Krejčířovi hrozí za údajnou přípravu vraždy celníka až výjimečný trest. Obžalobě čelí i bývalý obchodní ředitel Čepra Martin Pechan. Krejčíř s Pechanem údajně vytvořili fiktivní pohledávky firem Bena a Tukový průmysl Ostrava vůči Čepru za zhruba 2,6 miliardy a 350 milionů korun. Peníze na Čepru v roce 2003 a 2004 vymáhali soudně, o čemž se však podnik vůbec nedozvěděl.

V další kauze kolem Čepra čelil obvinění někdejší generální ředitel společnosti Tomáš Kadlec a bývalý obchodní ředitel Alexandr Houška. Státní zástupce tvrdil, že Kadlec a Houška opakovaně porušili své povinnosti při správě cizího majetku, protože nepostupovali s péčí řádných hospodářů. Státnímu distributorovi paliv tak prý v letech 2003 – 2005 způsobili celkovou škodu 260 milionů korun. Ve všech transakcích, které obžaloba zmiňovala, figurovala společnost Czech Energospace. Podle státního zástupce Vladimíra Trýzny plnila roli bílého koně a sloužila Kadlecovi s Houškou k vyvádění peněz z Čepra. Obchody podle obžaloby převážně vypadaly tak, že Čepro palivo levně prodávalo a draze nakupovalo zpátky. Oba muži od počátku popírali, že by jednali v úmyslu Čepro poškodit. Soudy jim v tom daly zapravdu. Uvěřily jejich obhajobě, že dvojice pouze plnila strategický úkol obměny paliv, který vyplynul ze vstupu České republiky do Evropské unie. Rozhodnutí o zastavení trestního stíhání potvrdil i odvolací soud.

Státem ovládané Mero je jediným přepravcem ropy do Česka

Akciová společnost Mero je jediným přepravcem ropy do České republiky. Vlastní a provozuje dva ropovody – českou část ropovodu Družba a celý ropovod IKL.

Firma vznikla k 1. lednu 1994 sloučením společností Petrotrans a Mero IKL. Spojením těchto subjektů byly provoz ropovodu Družba a tehdejší výstavba ropovodu IKL začleněny do jednoho celku.

Kromě obou ropovodů Mero také skladuje ropu a provozuje Centrální tankoviště ropy poblíž Nelahozevsi u Kralup nad Vltavou. Zde firma vybudovala celkem 16 ropných nádrží s celkovou skladovací kapacitou 1,550.000 metrů krychlových.
Jediným vlastníkem Mero, které vede Jaroslav Pantůček, je prostřednictvím ministerstva financí český stát.

Ropovod IKL loni do ČR přepravil 2,6 milionu tun ropy, jeho roční kapacita je přes 11 milionů tun. V případě problémů ropovodu Družba, ať už z politických či technických důvodů, může objem ropy ještě zvýšit. IKL se přepravuje ropa z Německa, kam proudí ropovodem TAL ropa nejčastěji z Kaspické oblasti, Blízkého východu a severní Afriky.

Oproti tomu ropovodem Družba loni do ČR přitekly čtyři miliony tun ropy s tím, že ruský ropovod by byl schopen přepravit až devět milionů tun za rok. Družbou se přepravuje ropa z východní Evropy, nejčastěji ruská sirnatá ropa pro zpracování v rafinérii v Litvínově.

V roce 2011 klesly společnosti tržby o téměř pět procent na 1,92 miliardy korun. Zisk vzrostl o sedm procent na 297 milionů korun.

Od prosince 2012 vlastní Mero pětiprocentní podíl ve společnostech vlastnících a provozujících ropovod TAL. Tato akvizice je podstatným krokem k posílení úrovně energetické bezpečnosti ČR.