„Snažíme se o to, abychom celý areál dostali do správy, protože jedině tak dokážeme zajistit rozvoj Líní tak, aby byl ku prospěchu občanů kraje i celé České republiky," uvedl Grüner.

Podle něj jsou na úterní jednání na střelnici v Plzni-Lobzích pozvány subjekty, které jsou v Líních v nájmu, dále kraj a starostové obcí, které tam mají katastry, tedy Líní, Dobřan, Nové Vsi a dalších.

MO letos v červnu řeklo, že zatím kraji letiště nepřevede. Důvodem byl soudní spor, který MO vede s dlouhodobým nájemcem; minulý ministr přitom loni v červenci kraji bezúplatný převod slíbil. „Dostal jsem dopis od náměstka ministra, že probíhá složitý právní spor mezi ministerstvem a firmou Plane Station, která je v nájmu. Firma neplatí nájemné a dluží ministerstvu velké peníze," uvedl v červnu hejtman Václav Šlajs (ČSSD). MO ale kraji doporučilo, aby zpracoval rozvojovou studii.

Šlajs uvedl, že chce nadále s MO o převodu jednat, protože je letiště pro armádu „těžko využitelné". Pokud by se objevila šance, nechá kraj hned zpracovat tři nezávislé studie území.

„Chceme ale, aby tam zůstalo mezinárodní letiště, protože jedině tím se může to území nějak zhodnotit," uvedl Grüner. Nechce, aby Líně skončily jako letiště v Žatci, které je zničené.

Kraj chápe Líně jako rozvojovou zónu pro výrobu s vysokou přidanou hodnotou a výzkumná pracoviště i jako prostor pro odpočinek. Chceme území začít nabízet investorům co nejdříve, řekl Grüner. Územní plán kraje s ním počítá jako s největší rozvojovou zónou pro průmysl a služby. Kraj by chtěl letiště modernizovat, aby splňovalo podmínky bezpečnosti.