Týká se to například zaměstnanců ve třísměnném provozu. Ti mají v současnosti nárok na stejný příplatek jako lidé, kteří pracují na dvě směny. Podle ministerstva to ale není spravedlivé. Mají to prý podstatně těžší.

Škoda Auto. Ilustrační foto.
České hospodářství zpomalilo. Růst je nejslabší od konce roku 2016

„Třísměnný a nepřetržitý provoz představují oproti dvousměnnému obtížnější pracovní režim,“ komentuje návrh, který je v připomínkovém řízení, Barbara Hanousek Eckhardová z tiskového odboru ministerstva práce a sociálních věcí.

Mezi povolání s nepřetržitými směnami ve státní a veřejné sféře patří třeba některé profese ve zdravotních a sociálních službách. „Ale těchto povolání je daleko více, například ochranka v různých institucích či civilní zaměstnanci v armádě,“ říká předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Ti všichni budou přeřazeni z nejnižší skupiny příplatků do jiné, kde můžou brát měsíčně místo 1300 korun až 2500.

O čtvrtinu více

Současně s tím se u všech profesí o pětadvacet procent navýší i spodní hranice měsíčních příplatků za práci v rizikových podmínkách. Ta je v současnosti třeba u nejnižší skupiny 400 korun a má se zvýšit o sto korun. Například někteří třídní učitelé, kteří nyní pobírají 400 korun měsíčně, by měli podle návrhu nařízení vlády od ledna dostávat 500 korun. 

Ministryně financí Alena Schillerová a premiér Andrej Babiš.
Státní rozpočet je zatím v plusu. Ale jen díky penězům z EU a malým investicím

Navýšení čeká i další skupiny profesí zahrnující třeba lidí v bezpečnostních sborech či zdravotnictví. „Spodní nároková hranice tohoto příplatku nebyla od ledna 2007 valorizována,“ konstatuje ministerstvo. Horní hranice se nezmění.

Kromě toho chce úřad nově přiznat příplatky lidem pracujícím v soudnictví a na státních zastupitelstvích. Pokud vláda změny schválí, budou platit od ledna

Bude se jednat

Navrhovaná novela nařízení o platech ve státní správě má zvýšit i základní tarify, podle nichž se lidem vypočítává plat. U úředníků je to v průměru o pět procent, u pedagogů nejméně o deset a u zdravotníků o dvě až sedm procent. Podle odborů to ale bude potřeba projednat.

Zvýšení spodní hranice příplatků (v korunách měsíčně):

I. skupina: ze 400 na 500
II. skupina: ze 600 na 750
III. skupina: z 1000 na 1250
IV. skupina: z 1500 na 1880 
V. skupina: z 2000 na 2500 

Ilustrační fotografie.
Dostupné hypotéky skončily. Ceny bytů ale zatím neklesají