O případné insolvenci společnosti OKD rozhodne soud. Těžební firma v úterý sama na sebe podala insolvenční návrh. Uvedla v něm, že dluží přes 17 miliard a má nejméně 650 věřitelů. Majetek nedosahuje ani sedmi miliard. Provoz zatím pokračuje. Mládek ve čtvrtek řekl, že firmě nejspíš budou chybět peníze už v červnu. Zásadní je podle něj ale udržet těžbu i v insolvenci. Nastínil, že by vládě pak navrhl zapojit státní podnik Diamo.

Souhrn opatření, o němž dnes se členy vlády jednala v Ostravě tamní krajská tripartita, obsahuje i návrh dalšího postupu a „způsob financování OKD do doby zahájení reorganizace tak, aby byl zachován chod společnosti". Součástí materiálu jsou návrh úvěrové smlouvy mezi státním podnikem Diamo a insolvenčním správcem i zásady uvolňování a kontroly užití peněz, které by měly být hlavně na mzdy.

Reorganizace

„V době poskytnutí úvěru se počítá s tím, že ve spolupráci vedení OKD, insolvenční správce a Diamo bude vybrána jedna z již připravených reorganizačních variant, kdy by mělo dojít k rozdělení podniku na útlumovou část, která by přešla pod Diamo, a perspektivní část, která by byla prodána investorovi," uvádí materiál.

Podle ministerstva financí by si mělo v insolvenci s reorganizací poradit vedení OKD s insolvenčním správcem a do společnosti jistě vstoupí nový investor.

Zapojení Diama by mělo pomoci také propuštěným zaměstnancům OKD. Státní podnik by pro ně mohl podle návrhu ministerstva průmyslu vytvořit až 250 míst, a to hlavně pro lidi vyššího věku a s nejnižším vzděláním. Horníci by se v rámci Diama podíleli na odstraňování následků bývalé hornické činnosti a revitalizaci území s odhadovanými náklady 2,59 miliardy korun. Peníze by šly z vládou garantovaných 20 miliard na projekty revitalizace v Moravskoslez­ském kraji.

OKD má asi 9800 kmenových pracovníků, 2500 dodavatelských a 200 agenturních. Uzavření společnosti by mělo dopad i na lidi v navazujících profesích. Diamo se zabývá těžbou uranu pro jadernou energetiku a pracuje na útlumu uranového, rudného a části uhelného hornictví v České republice.