Současná návštěva Minnichanova v ČR navazuje na Kubovu cestu do Kazaně loni na podzim, při níž české firmy uzavřely dohody a předběžné úmluvy o působení v Tatarstánu za zhruba dvě miliardy korun.

„Když jsme byli v Tatarstánu, diskutovali jsme o konkrétních projektech českých firem v Tatarstánu. Já jsem přesvědčen, že dnešní návštěva může na druhé straně přispět k větší přítomnosti tatarských podniků a podnikatelů v České republice," řekl Kuba.

Podle něj je zájem mimo jiné o posílení přímého leteckého spojení mezi tatarskou metropolí Kazaní a Českem. Podle Kuby MPO diskutovalo s ministerstvem dopravy o možnosti zavedení více přímých linek ČSA. „Zájem z naší strany určitě je," řekl Kuba, podle něhož zlepšení leteckého spojení posílí obchodní příležitosti.

Návštěva Protonového centra na Bulovce

Minnichanov navštívil také Protonové centrum v Praze na Bulovce. „Požádal jsem o definování kroků spolupráce vedoucí ke zpřístupnění této léčby občanům mé země," řekl. Před vybudováním vlastního centra by se měli obyvatelé Tatarstánu léčit v Praze, odborné stáže absolvují také tamní lékaři, informovala marketinková manažerka pražského centra Jana Kulhánková. Centrum poskytuje nákladnou onkologickou léčbu protony, má kapacitu léčit ročně až 2500 pacientů. Zatím ale nemá smlouvu s žádnou zdravotní pojišťovnou.

Minnichanov prohlásil, že v době návštěvy Česka očekává podpis několika dohod o spolupráci. Neupřesnil však, jakého oboru se tyto dohody budou týkat ani jaký bude finanční rozsah těchto kontraktů. Podle tatarského prezidenta také obě strany sestaví cestovní mapu, která vytvoří podmínky pro další spolupráci Česka s ruským regionem.

Kuba podotkl, že obchodní výměna mezi Českem a Tatarstánem v poslední době významně posiluje, stejně jako celkový obchod mezi Českem a Ruskem. Podle něj má český vývoz do Ruska velký potenciál k růstu, i když zatím do této země míří jen malá část celkového exportu.

Ministr už dříve zdůrazňoval význam diverzifikace českého vývozu i jeho státní podpory při pronikání do Ruska v situaci, kdy se krátí vývoz do zemí Evropské unie.

Minnichanov čeká v úterý návštěva Brna.

Tatarstán: ekonomický zázrak se zajímavou historií i současností

Fakta a zajímavosti o ruském Tatarstánu, jehož prezident Rustam Minnichanov je na návštěvě České republiky:

- Republika Tatarstán je jedním ze subjektů Ruské federace. Nachází se ve středním Povolží na soutoku řek Volhy a Kamy asi 700 kilometrů na východ od Moskvy. Jeho rozloha je asi 68.000 kilometrů čtverečních (o něco méně než ČR). Hlavním městem je milionová Kazaň. V republice žije asi 3,8 milionu obyvatel, z toho 53,2 procenta tvoří Tataři, 39,7 procenta Rusové a přes tři procenta Čuvaši.

- Většina Tatarů jsou sunnitští muslimové, zvláštní nábožensko-etnickou skupinu tvoří tzv. Krjašeni, kteří vyznávají pravoslaví. Úředními jazyky jsou turkická tatarština a ruština a země používá i latinku.

- Tatarstán je republikou v čele s prezidentem. Tím byl v letech 1991-2010 Mintimer Šajmijev, kterého v březnu 2010 vystřídal Rustam Minnichanov.

- Tataři jsou turkický národ, ke konci 20. století byl celkový počet Tatarů ve světě odhadován na více než osm milionů. Nejvíce Tatarů žije v Tatarstánu, Baškortostánu a na Sibiři. Velká diaspora se nachází v Uzbekistánu, Kazachstánu, Ukrajině (především na Krymu), Litvě, Bulharsku, Číně, Rumunsku, Finsku, Polsku nebo Turecku.

- Velká část Tatarů jsou potomky turkických Bulharů, jejichž stát v Povolží (Volžsko-kamské Bulharsko) byl ve 13. století zničen mongolskou invazí. Po pádu Zlaté Hordy vzniklo v 15. století několik tatarských států, včetně mocného Kazaňského chanátu. V 16. století bylo území připojeno k moskevskému státu a vystaveno rusifikaci. V roce 1920 byla zřízena Tatarská ASSR.

- V současnosti Tatarstán platí za poklidnou oblast a často slouží jako ukázka náboženské tolerance. Mezi republikou a centrem také funguje zvláštní model vztahů, který je založen na velké autonomii pro Tatarstán.

- Tatarstán je jedním z nejbohatších subjektů Ruské federace. Podle odhadů je zde životní úroveň zhruba čtyřikrát vyšší než je ruský průměr. Země disponuje mnoha klíčovými průmyslovými odvětvími - petrochemií, strojírenstvím, automobilovým i leteckým průmyslem.

- V Naberežných Čelnech se například vyrábějí nákladní automobily Kamaz, v Kazani letouny a vrtulníky. Ve městě Nižněkamsk jsou závody na zpracování kaučuku a výrobu pneumatik, v Almeťjevsku zase sídlí ropná společnost Tatněft, jeden z hlavních dodavatelů ruské ropy do ČR.

- Mezi Tatarstánem a ČR panují čilé hospodářské vztahy. Současná návštěva tatarského prezidenta Minnichanova v ČR navazuje na cestu českého ministra průmyslu a obchodu Martina Kuby do Kazaně loni na podzim, při níž české firmy uzavřely dohody a předběžné úmluvy o působení v Tatarstánu za zhruba dvě miliardy korun. Díky česko-tatarským vztahům také mohla například metropole Kazaň v roce 2005 oslavit své tisíciletí. Dokázala to totiž mince pocházející z Čech nalezená v Kazani.

- Fanoušci ledního hokeje mají Tatarstán spojený s Kontinentální hokejovou ligou (KHL). Celek Ak Bars Kazaň se stal vítězem prvních dvou ročníků soutěže, která se hraje i v Nižněkamsku. Pravidelným účastníkem evropských fotbalových pohárů je celek Rubin Kazaň.