Šestidílná sada skleniček je balena v kartonu. Třicetimililitrové skleničky z čirého skla jsou zdobeny obrázkem větvičky s meruňkami a hruškami, který zasahuje do pitného okraje. Na kartonu je uvedena značka výrobku, název „Banquet for your home“ v několika jazycích, text „Eu norm“, objem, kód výrobku a čárový kód. Je na něm také webová adresa dovozce (www.vetroplus.cz) včetně adresy distributorů v různých zemích a symbol výrobku určeného pro styk s potravinami (kelímek s vidličkou).

„Riziko pro spotřebitele spočívá v tom, že při pití z takovéto odlivky může docházet ke kontaminaci rtů a nápoje toxickými kovy olovem a kadmiem a následně k jejich průniku do organismu člověka,“ uvedl hlavní hygienik ČR Michael Vít.

Toxicita kadmia je vysoká a kadmium se dokáže hromadit v lidském organismu, hlavně v ledvinách a játrech. Detoxikace je pomalá a hrozí nebezpečí chronických otrav. U dospělých osob se trávicím ústrojím vstřebává až deset procent přijatého množství olova. U těhotných žen a malých dětí vstřebávání stoupá až na 40 procent.

„Olovo prochází placentou, a proto je při expozici matky exponován i plod. Expozice olovem může vést k poškození celé řady orgánů: ledvin a jater, nervového systému, červených krvinek, cév a svalstva. Při nižších koncentracích dochází k neurologickým poruchám a poškození rozpoznávacích funkcí,“ dodal Vít.