"Odborníci ministerstva zemědělství nyní analyzují návrhy na řešení problému pančování a černého trhu s vínem, které jsme obdrželi například od vinařů, podnikatelů a samozřejmě od našich inspektorů ze SZPI," uvedl Jurečka. Více než rok podle něj již funguje dohoda mezi MZe a celníky. Ta umožňuje dozorovým orgánům používat data celní správy o převozech a dovozech vín do Česka. "Tyto údaje jsou důležité pro lepší ochranu spotřebitelů a vinařů před falšováním vín," podotkl Jurečka.

MZe navrhuje především posílení a účinnější zacílení kontrol ze strany SZPI a celníků. Nezbytné bude podle ministerstva zpřísnění sankcí a podmínek pro prodej sudového vína či zavedení povinné dokumentace veškeré přepravy a dovozu vína. Protože se předpokládané změny mohou dotknout několika různých zákonů, bude nutná spolupráce na meziresortní úrovni.

Novela zákona o SZPI, kterou nedávno schválil Senát, má nově mimo jiné státu umožnit likvidovat pančovaná vína odhalená při kontrolách. To dosud není možné. "Nepoctiví podvodníci už nebudou moci spoléhat na to, že zpracováním vína na ocet nebo líh získají alespoň částečný zisk," řekl Jurečka. Hříšníci naopak budou muset likvidaci zabaveného vína zaplatit.