Za rozhodnutím stojí tlak Evropské unie. „Ministerstvo zemědělství bylo neformálně informováno, že se připravuje ze strany Evropské komise zahájení řízení pro porušení povinnosti v případu ,řecký jogurt’,“ konstatuje úřad v materiálu, který má Deník k dispozici.

Skončí to u soudu? 

Zatím by se podle ministerstva jednalo o formální upozornění, kdy by ještě byl čas na nápravu. Pokud by ale Česko nezareagovalo, mohlo by to v krajním případě skončit až u Soudního dvora EU, který by mohl Česku uložit i pokutu. Proto ministerstvo mění normy již nyní.

„Evropská komise se domnívá, že uvedení obchodního označení ,řecký jogurt’ znamená uvedení původu výrobku, přičemž tento nebude vyráběn v Řecku, ale v České republice, a že může u spotřebitelů dojít ke klamání,“ konstatuje ministerstvo. Navrhuje proto z vyhlášky vypustit označování výrobků slovy řecký jogurt a jogurt řeckého typu.

ČOI zakázala prodej realistických potravin z molitanu
Voňavé, ale nebezpečné. ČOI zakázala prodej realistických dortíků z molitanu

Spolu s tím ovšem z vyhlášky zmizí i definice těchto výrobků, podle nichž se takzvané řecké jogurty rozeznají od těch běžných. V současné době podle úřadu jakákoliv regulace těchto kategorií mléčných výrobků postrádá význam.

Podle ministerstva se novela vyhlášky netýká pouze výrobců, ale změnu pocítí i zákazníci. „Spotřebitel nesmí být v označování klamán a uváděn v omyl, pokud se týká složení, charakteristiky a původu potravin,“ konstatuje mluvčí úřadu Vojtěch Bílý. Lidé by tak už výrobky pod těmito názvy v obchodech od podzimu nalézt neměli, pokud by skutečně nebyly vyrobeny v Řecku.

Definitivně tak zřejmě skončí spory o název této oblíbené pochoutky. Ty se táhnou už od roku 2016, kdy se řecký ministr zemědělství Evangelos Apostolu se stížností na českou normu obrátil k Evropské komisi. „Mnozí výrobci padělků používají dokonce i nyní obrázky, které mají jejich produkty spojit s Řeckem,“ uváděl tehdy.

Komise zasahuje

A ta mu dala za pravdu tehdy i nyní. „Označení ',řecký jogurt' nelze použít pro jogurty vyrobené mimo Řecko,“ sdělila Deníku mluvčí Zastoupení Evropské komise Magdalena Frouzová.

Celníci odhalili padělky firmy Apple za pět milionů korun
Uplácení nevyšlo. Celníci zabavili tisíce padělků značky Apple za pět milionů

Řecký jogurt není jediný cizí regionální název, který se v Česku používá. Namátkou se dá zmínit například Polský salám či Balkánský sýr. U nich se ovšem spory mezi jednotlivými státy zatím nevedou.