Také to je jeden z výstupů Babišovy ministerské návštěvy Moravskoslezského kraje, při které se v úterý zastavil také v sídle firmy OKD.

„S vedením OKD jsem jednal už podruhé a byl jsem ubezpečen, že OKD má jasný finanční plán a firma bude fungovat," prohlásil v úterý dopoledne Andrej Babiš krátce po zmíněném jednání.

To hlavní, co se včera dopoledne řešilo, byly ale zmíněné předčasné odchody horníků do důchodu. „Podpoříme předčasný odchod horníků do důchodu u těch, kdo nastoupili před rokem 1993. To by mělo proběhnout rychle," řekl ministr financí.

Hledání řešení

Problém ale Babiš vidí v tom, že hornické odbory požadují, aby tato možnost platila pro všechny horníky. „A to i pro ty, kdo by nastoupili třeba letos. A tady jsou naše propočty o dopadu na rozpočet jsou dramatické a s odbory se v těchto číslech míjíme. Takže jsme se domluvili, že nás v Praze navštíví ekonomičtí experti odborářů, potkáme nejpozději do konce března a budeme hledat nějaké řešení," uvedl dále ministr financí.

„Požadavky odborářů vycházejí z podmínek okolních států a já tomu rozumím. Na druhé straně taky není možné dávat nějaký bianco šek, který by rezultoval do čísel, které můžou být pro náš rozpočet dramatické," dodal Babiš.

„Pan ministr chce jednat, což je pozitivní a po dnešním setkání mám rozhodně lepší dojem, než jsem měl z této otázky a problematiky v minulosti. Rozhodně ale téma hornických důchodů bude ještě velký oříšek. Na jeho řešení se ale určitě připravujeme a budeme se mu intenzivně věnovat i nadále," zhodnotil pak schůzku také šéf hornických odborů Jaroslav Pytlík.

Ministr Babiš si pak během své návštěvy kraje udělal čas také na lokální politiky i zastupitele a radní jeho hnutí ANO 2011, kteří zde po loňských volbách působí. Setkání proběhlo v pondělí v Ostravě.

„Řešili jsme tak různou místní problematiku, pan Babiš se zajímal o naše názory a pohled na zdejší situaci v nejrůznějších oblastech, bavili jsme se také o některých chystaných investicích do našeho regionu," shrnul setkání šéf karvinské buňky ANO 2011 Antonín Barák.