„Z mého pohledu, jako ministra životního prostředí, by bylo ideální, kdyby se limity nikde neprolamovaly," sdělil Brabec s odvoláním na fakt, že těžební průmysl zhoršuje životní prostředí.

S případným prolomením limitů na dole ČSA u Horního Jiřetína má problém i proto, že těžbě stojí v cestě lidská sídla. Pokud to bude ve veřejném zájmu, je Brabec ochoten podpořit za jistých podmínek pokračování těžby pouze na dolu Bílina, kde nehrozí bourání obcí a stěhování lidí. Ministr přesto čeká na výsledky studií. Připustil, že by mohl stanovisko změnit i v případě dolu ČSA, pokud k další těžbě budou zásadní důvody, například když se prokáže, že ČR potřebuje vytěžit všechny zásoby uhlí kvůli ochraně energetické bezpečnosti státu. Takové podklady ale nemá. Pokud se limity na Mostecku neprolomí, což zvýší nezaměstnanost, musí vláda pomoci, dodal Brabec.

Odbory: Hlavně ne cestovní ruch

Dopoledne Brabec navštívil důl ČSA, kde jednal s vedením společnosti Severní energetická a odboráři. Ti neočekávali, že je ministr životního prostředí podpoří, přesto jeho zájem o řešení dlouholetého sporu o uhlí ocenili. „Pozitivně hodnotím, že vůbec přijel," řekl Jaromír Franta, hornický odborový předák. Setkání trvalo dvě hodiny. Podle Franty bylo věcné a delší než minulá schůzka s ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem (ČSSD).

Pro odbory existují jen dvě možné varianty: velké prolomení limitů, které prosazují, nebo neprolomení za podmínky, že vláda za to nabídne regionu reálnou a rovnocennou alternativu. Odbory by neakceptovaly pomoc postavenou na podpoře cestovního ruchu a služeb, která podle nich Mostecko nezachrání.

Brabec jednal i se zástupci několika obcí a města Mostu a prohlédl si také lom Bílina v doprovodu vedení společnosti Severočeské doly. Ministr chce na Mostecko přijet v létě ještě minimálně jednou, než vláda o limitech rozhodne.

„Vláda by s rozhodnutím neměla otálet," řekl Petr Kolman, generální ředitel Severočeské energetické. Stále platí, že kromě nabídky odkupu nemovitostí je v plánu i výstavba nové obce za Horní Jiřetín a Černice. Místo pro ni se určí, až vláda řekne, zda má o uhlí zájem a zruší limity. Pak se otevře prostor pro vyjednávání a dohodu o lokalitě.

Ministerstvo průmyslu nedávno představilo čtyři varianty toho, jak s limity naložit. Vedle jejich úplného prolomení, úplného zachování nebo uvolnění pouze v dole Bílina, kde těží Severočeské doly ze skupiny ČEZ, je ve hře varianta posunutí limitů v Bílině a částečně i v dole ČSA, kde těží Severní energetická. Právě poslední variantu, která by znamenala zbourání asi 170 domů v Horním Jiřetíně, podporuje ministr průmyslu. Nyní si ministerstvo nechává zpracovat nezávislou studii, která má určit, zda se těžba za limity stanovenými v roce 1991 vyplatí.