„Takhle teplá zima není pro včelaře dobrá. Přežije velké množství roztočů, které zahubí celá včelstva," uvedl Stanislav Lukeš, včelař z Nišovic na Strakonicku. „Úhyn včelstev způsobí nižší produkci medu," uvedl Josef Beneš ze Čkyně na Prachaticku.

Podle Dalibora Titěry z Výzkumného ústavu včelařského je v takovém roce extrémně důležitá hygiena. „Včelaři musí přesně bez chyby a svědomitě dodržet metodiku péče o včely," uvedl.

Velký pokles v produkci medu, zejména tmavého, eviduje většina včelařů v regionu už letos. Pro jeho výrobu potřebují včely to, aby se na listech stromů začala objevovat takzvaná medovice. Další podmínkou je příznivé počasí. „To nám letos bohužel nepřálo. V suchu, které panuje, včely tolik nedokážou medovici z listu sbírat," řekl předseda českobudějovické včelařské organizace Stanislav Havlíček. Podle něj je ideální teplé počasí s občasným drobným deštěm. Ten způsobí, že z mokrých listů včely snadněji medovici získají. „Pokud však přijdou bouřky a silné nárazové deště, tak je to špatné, protože ty zase medovici z listů spláchnou," dodal Havlíček.

Jan Lust z Olešnice na Českobudějovicku, který se včelaření věnuje téměř 50 let, varuje, že včelstva vysokým úhynem ještě více zeslábnou. „Včelám víc vyhovuje, pokud mrzne a ony jsou v úlu. V tomhle počasí se běžně stává, že dvakrát do týdne vylétnou, a to není dobře," uvedl. On a další včelaři z Českobudějovicka se proto obávají, že jejich chovy úhynem přes zimu výrazně prořídnou. „Proto se může stát, že příští rok bude včel o dost méně," řekl Lust.

Jižní Čechy patří podle počtu chovatelů včel mezi nejsilnější regiony v zemi. Kraj eviduje přibližně 60.000 včelstev. Jihočeští včelaři proto zásadně ovlivňují produkci medu na domácím trhu.