Jak je letos Česká pošta připravena na Vánoce? S doručením jakého počtu zásilek počítáte a jaká to má být změna ve srovnání s předchozími roky?
Ve srovnání s loňskem počítáme v ideálním případě s loňskými objemy. Rekordní skoky v počtu přepravených balíků z covidových let, kdy se prakticky vše, nejen dárky, objednávalo na e-shopech, jsou pryč. K tomu si připočtěme inflaci a opatrnost lidí při nákupech. Z toho vyplývá, že skokové navýšení počtu přepravených balíků nás letos pravděpodobně nečeká. Ideálně to bude stejná úroveň jako loni.

Máte na předvánoční provoz dostatek zaměstnanců a brigádníků? Jakou odměnu brigádníkům nabízíte, a jak je odlišná oproti předchozím rokům?
Brigádníky nabíráme jako každý rok před vrcholem naší sezony. Nabízíme jim hodinovou odměnu až 170 korun. Konkrétní výše je odvislá od vykonávané činnosti, její složitosti, odpovědnosti nebo namáhavosti.

Kdy včas objednat a poslat vánoční dárky. Deník pro vás připravil důležité informace:

Na předvánoční období, kdy mají doručovatelé nejvíce práce, je připravena Česká pošta i soukromé přepravní společnosti. Ilustrační snímek
Vánoční dárky včas: Kdy je objednat, do kdy poslat přes poštu a další kurýry

Do kdy musí lidé nejpozději odeslat balík, abyste garantovali jeho dodání do Štědrého dne?
Tady je potřeba rozlišovat mezi zakoupením zboží na e-shopu, který také potřebuje určitý čas na zpracování objednávky a na předání zásilky České poště, a samotnou přepravou. Doporučené datum, do kdy podat zásilku do naší přepravy, teď, v polovině listopadu, nemáme. Určitě doporučuji sledovat informace o nejpozdějším vyřízení vánoční objednávky na e-shopech, kde klienti nakupují.

V uplynulém období pošta své služby často zdražovala. Jak je tomu v letošním roce, kdy se dá očekávat další zdražení, u kterých služeb a v jaké výši?
Zdražení do konce roku neplánujeme. V příštím roce se ale pravděpodobně nevyhneme nějaké úpravě cen u balíků, protože reálné náklady na jejich příjem i distribuci meziročně stále rostou.

Jak se letos po zavedení povinných datových schránek pro OSVČ vyvíjel poměr doručovaných listovních zásilek a balíků, a jaký vývoj v tomto směru očekáváte do budoucna?
Zpočátku se nepotvrdil scénář, že listovní zásilky letos dramaticky klesnou. V příštím roce očekáváme výraznější pokles klasických dopisů. Naopak balíky si budou udržovat svoji úroveň.

TK České pošty, na které pověřený zástupce generálního ředitele Miroslav Štěpán vysvětlí principy, kritéria a důvody rušení pošt a představí budoucí uspořádání pobočkové sítě.Zástupce generálního ředitele České pošty Miroslav Štěpán.Zdroj: Deník/Radek Cihla

Kolik výdejních boxů nyní Česká pošta sama anebo se svými partnery zákazníkům nabízí, jaký je o ně zájem a jak hodlá jejich počet navyšovat?
Výdejních boxů máme necelé dvě tisícovky po celé České republice. Vyzvedávání a nově i odesílání zásilek bez obsluhy a prakticky kdykoli je současný trend. Boxy budou nadále přibývat, příští rok jejich počet navýšíme téměř o 50 procent. Celkem nyní Balíkovna disponuje skoro 8000 výdejními místy.

Česká pošta má za sebou rozsáhlou redukci počtu poboček i zaměstnanců. Pomohly tyto změny jejímu hospodaření podle plánu, a chystá se něco podobného i v příštím roce?
Uzavírání poboček není součástí transformace. Jednalo se o stabilizační krok, díky kterému jsme se k samotné transformaci mohli vůbec propracovat. Únorová predikce letošní ztráty byla až 3,5 miliardy korun, teď počítáme se ztrátou ve výši maximálně devíti set milionů korun. Naše stabilizační opatření fungují a cílíme na plusový hospodářský výsledek během dvou let. Příští rok nás však čeká ostrá fáze transformace, rušení poboček neplánujeme.

Ilustrační snímek
Česká pošta propustí další zaměstnance. Převážně půjde o administrativu

Kterých nemovitostí se pošta aktuálně hodlá zbavit a jaký je o ně zájem ze strany měst?
Aktuálně nabízíme dvacítku nemovitostí k prodeji, další se chystají. Zájem ze strany měst zaznamenáváme hlavně ve větších aglomeracích, na malých obcích je menší.

Budete prodávat také budovu hlavní pošty v Praze?
Do konce roku chceme ještě nabídnout k odkupu administrativní část budovy na rohu ulic Jindřišská a Politických vězňů v Praze. To, co klienti znají, je pobočka, která má vchod z Jindřišské ulice. Pošta na tomto místě zůstane, zákazníci o své služby nepřijdou. Nad touto poštou je několik pater, kde jsou kanceláře. To samé je v části objektu, který sídlí v ulici Politických vězňů. Tyto kanceláře a celkově všechny prostory mimo pobočku budou nabídnuty potenciálním zájemcům k odkupu.

Ministerstvo vnitra nyní vyhlašuje výběrové řízení na generálního ředitele České pošty. Přihlásíte se na tuto pozici?
Můžu říct, že se do výběrového řízení přihlásím.