Pokud jde bezpečnostní riziko internetových finančních operací, podle údajů společnosti Symantec patří Česko mezi deset nejohroženějších států světa. Jedním z kritérií hodnocení je přitom počet zaznamenaných útoku kriminálních živlů. Na prvním místě tabulky najdeme Vietnam, na druhém Polsko, na třetím Řecko. Česko je osmé. Hrozivý údaj, když si uvědomíme velikost trhu.

Mafie v akci

„Bezpečná obsluha internetového a mobilního bankovnictví je přitom jen jedním aspektem problému. Obezřetnost je na místě i při nákupech na internetu a při korespondenci s osobami, které neznáme, ale kterým bychom při setkání na ulici nedůvěřovali. Řada případů dokazuje, že při nedodržení pravidel bezpečného chování člověk rychle přijde i o celoživotní úspory," říká k tomu Tomáš Strýček, výkonný ředitel společnosti AEC. Ví, o čem mluví. Tato firma se už dvacet let zaměřuje na ochranu elektronických údajů.

Nejnověji jejích služeb využila i Komerční banka, která svým březnovým rozhodnutím udala možná nový bezpečnostní trend. Zákazníkům totiž dává zdarma k dispozici počítačový program společnosti IBM, který zvyšuje bezpečnost finančních operací popři stávajících antivirových programech. Program je k dispozici na internetových stránkách společnosti v sekci Moje banka.

Albert Le Dirac´h, generální ředitel Komerční banky, na setkání s novináři odůvodnil smysl rozhodnutí těmito slovy:

„S našimi zákazníky budujeme dlouhodobé partnerství. Pro jsme se také rozhodli ke kroku. který je z hlediska českého bankovnictví bezprecedentní. Nechceme čekat, až zákazníky někdo připraví o peníze."

Program se jmenuje Trusteer Rapport a za jeho vývojem stojí izraelská pobočka IBM. Branislav Šebo, generální ředitel IBM v České republice, při představování tohoto zajímavého technického řešení elektronická data významem přirovnal dokonce k přírodním zdrojům.

Podle jeho slov jsou jedním z prvků rostoucí kybernetické kriminality nové způsoby komunikace lidí i firem a jejich masové rozšiřování. Z tohoto důvodu už nejde o vlny hackerských útoků jako v minulosti, ale o setrvalý stav, chcete-li o jednu trvalou vlnu.

Protože banky mají relativně dostatek prostředků na ochranu, útoky směřují na nejslabší článek systému, kterým jsou počítače a telefony zákazníků.

Tabulku nejčastějších útoků pomocí škodlivých programů za rok 2014 úplně bezkonkurečně vede starý známý Zeus. Odborníci odhalili zhruba čtyři miliony útoků. Na druhém místě skončil program Infostealer.Dyranges (90 tisíc případů), na třetím W32.Cridey (29 tisíc). I čtvrtá Snifula skončila ještě nad hranicí dvacet tisíc útoků (21 tisíc).

Vzhledem k masovosti ataků odborníci zastávají názor, že používat u pachatelů název hacker je už nenáležité, Nejde totiž o žádné hry počítačově gramotných jednotlivců, ale o promyšlenou činnost mafie.

Návnada na udici

Na pojmenování těchto kriminálních metod se v odborném žargonu používá slovo „rybaření", což je odvozeno od skutečného lovu ryb. Zločinci hodí jakousi návnadu například v podobě falešného e-mailu a pak už jen čekají, kdo se chytí.

Slabých míst v síti je dost a dost. Když se oběť chytí, zločinci nainstalují do počítače nebo telefonu škodlivý kód a infekce je dokonána. Následuje krádež.

Pavel Zúbek, který v Komerční bance nově vede externí komunikaci, smysl bezpečnostní iniciativy formuluje takto: „Nechceme v lidech vzbuzovat strach, ale na druhé straně bychom byli rádi, kdyby zákazníci více mysleli na vlastní bezpečnost. Vždyť klíče od domu byste cizímu člověku nikdy nedali."