Na rozdíl od svých sousedů se Česku stále nedaří zrychlit budování dopravní sítě. A to i přesto, že je země svou polohou předurčena být křižovatkou mezi severem a jihem i východem a západem Evropy.

Silničáři musí nové výmoly ve velkém odstraňovat. Ilustrační foto.
Řešte především dopravu, vzkazují budoucím hejtmanům lidé

„Být vnitřní periferií je špatně. Něco jsme v minulosti zanedbali, teď to ale začínáme dohánět,“ uvedl náměstek ministra dopravy Jan Sechter na diskusi o budoucnosti dopravní infrastruktury v Česku, která se konala u příležitosti vyhlášení výsledků srovnávacího výzkumu Místo pro život 2020.

„Stát byl doposud při prosazování strategických dopravních staveb slabý. Ale 19. června schválili poslanci zákon o liniových stavbách, který řeší řadu dosavadních problémů,“ podotkl Sechter.

Ministerstvo si od novely slibuje, že zkrátí dobu přípravy těchto staveb zhruba o třetinu až polovinu ze stávajících třeba i 13 let. Zákon má za cíl zjednodušit povolovací procesy, které často brání včasnému zahájení staveb.

Zdroj: Youtube

Tranzit není špatný

Pokud se výstavbu dopravní sítě skutečně podaří v následujících letech zrychlit, nestane se po jejím dobudování z Česka pouhá přetížená tranzitní země?

„I sousední Rakousko vstupovalo do Evropské unie se zásadním požadavkem, že nechtějí být tranzitní zemí. Pak ale prodělalo změnu, a vidíte, kde se nachází nyní,“ dodal náměstek ministra dopravy Sechter.

Zdeněk Novák ze společnosti EUROVIA CS uvedl, že Česká republika se tranzitní zemí postupně přirozeně stane. Nyní zemi doprava obchází, protože stav silnic a železnic je nevyhovující.

„Ale parametry výstavby bychom si měli nastavit tak, aby intenzita dopravy nezhoršila v jednotlivých regionech podmínky pro život,“ řekl Novák.

Aby se u nás i zastavili

Stát by také měl do budoucna více pracovat s tím, jak lidi, kteří budou Českou republikou projíždět, přimět sjet z dálnic a navštívit třeba tuzemské pamětihodnosti.

„Určitě bychom se neměli bát, že nám tady ve středu Evropy bude projíždět moc lidí. Naopak si myslím, že to potřebujeme,“ tvrdí Jan Skalický, ředitel společnosti Vodní cesty.

„Když dobudujeme dopravní stavby, které máme již dlouhou dobu naplánované, tak ti, kteří začnou projíždět, začnou i zastavovat. Továrny se napojí, turistika se napojí. Jen je potřeba dobudovat síť a nechat tomu volný průběh. Například mýtem se to pak dá doregulovat.“

Generální ředitel Řízení letového provozu Jan Klas.
Jan Klas: Nechci zlehčovat covid, ale hrozbou pro letectví je karanténa

Kamiony pryč z měst

Faktem je, že kvůli nedobudované dopravní síti je v současné době řada měst a obcí zahlcena kamiony. „Je tedy třeba řešit obchvaty, aby kvalita života v těchto obcích byla lepší,“ podotkla Radana Leistner Kratochvílová z ministerstva pro místní rozvoj.

Jak připomíná, v zemi existují vnitřní i vnější periferie, jejichž problémy je třeba řešit: „Třeba Ústecký kraj. Ale i kolem menších měst, jako je Písek, je třeba zajistit dopravní obslužnost.“

Motorový vůz 843 na trati u Staré Paky.
Hledání dopravců na poslední chvíli. Stát o rychlících rozhodne až v říjnu

Místo pro život

„Česká republika sloužila, slouží a bude sloužit jako křižovatka z různých směrů. Naše poloha nás k tomu předurčuje,“ shodl se s ostatními účastníky diskuse i Petr Panský z Centra pro efektivní dopravu. Nemělo by se podle něj ale zapomínat, že by Česko mělo zůstat především dobrým místem k životu.

„Neměli bychom zapomínat na lidi, kteří v regionech žijí. Tedy doprava musí být dořešená, nejen co se týče tranzitu mezi státy, ale i na konkrétním místě. A veřejná doprava může být – při dobré podpoře – efektivnější než individuální doprava, ať jde třeba o hluk či smog.“