Vítězná Praha byla nejlepší hned v několika hodnotících kritérií. Díky široce dostupné lékařské péči se obyvatelé metropole dožívají nejvyššího věku. Pražští maturanti lepších výsledků než studenti z regionů, a pokud se rozhodnou pokračovat ve studiu dále, mají v domovském městě nejširší nabídku vysokých škol. Práce je dostatek a mzdy nejvyšší v zemi.

Ani v metropoli samozřejmě není vše růžové. Zeleně je málo, byty jsou drahé, přemíra aut má za následek vysokou nehodovost.

Lidi v práci. Ilustrační foto.
Místo pro život 2021: Kde sehnat dobře placenou práci? Žebříčku vládne Praha

Druhé místo obsadil Jihočeský kraj, kde jsou lidé vůbec nejspokojenější. Může se také chlubit vysokým počtem lůžek v sociálních zařízeních, nejnižším počtem dopravních nehod či vysokým podílem recyklovaného odpadu. A hlavně – v žádné ze sledovaných kategorií není nejhorší.

Větší počet kritérií 

Zlínský kraj, který opanoval žebříček loni, skončil letos čtvrtý. Je to i kvůli tomu, že se mezi  hodnotící kritéria po přestávce vynucené pandemií koronaviru vrátila i oblast volnočasových aktivit a turismu. Zlínsko zvítězilo v oblasti Péče o děti a vzdělávání, například díky značnému podílu vysokoškoláků. Jeho slabinou je nízká účast místních na veřejném životě.

Lidi v práci. Ilustrační foto.
Místo pro život 2021: Kde sehnat dobře placenou práci? Žebříčku vládne Praha

Ve srovnávacím projektu Místo pro život hodnotí analytická agentura Datank statistiky získané z nezávislých zdrojů a údaje vycházející z průzkumu mezi obyvateli i podnikateli. Mediálním partnerem projektu je Deník, který na svých stránkách přinese podrobné výsledky. Ty první již ve čtvrtek 23. června.