Důvodem je podle úřadu velká administrativa, kvůli které řada firem stravenky nepoužívá vůbec. A jejich zaměstnanci nemají na rozdíl od mnoha jiných nic. Navíc ze stravenek zbytečně profitují společnosti, které je vydávají.

„Nevidím důvod pro to, aby naši podnikatelé financovali zisky zahraničních korporací, které mají byznys postavený na prodeji a výkupu paralelní měny,“ říká ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Kalouskův pokus

„A to nemluvím o tom, že stravenka, která propadne, se celá stává čistým příjmem takového stravenkáře,“ dodala ministryně Schillerová.

Není to první pokus, jak se alespoň částečně zbavit stravenek. Například už v roce 2013 zrušení daňového zvýhodnění pro stravenky zvažoval tehdejší strážce státní kasy Miroslav Kalousek (TOP 09). Rozdíl je ten, že podle nového plánu by stravenky zůstaly zachovány v současném stavu.

Odbory nesouhlasí

Snaha ministerstva ale naráží na odpor. „Obávám se, že paní ministryně nesměřuje k ničemu jinému než k celkovému zrušení podpory stravování,“ uvedl šéf odborářů Josef Středula. Proti je i Unie zaměstnavatelských svazů. „Pokud bychom tento nástroj nahradili hotovostí, zaměstnanci by postupně na obědy přestávali chodit,“ míní její výkonný ředitel Vít Jásek.