Míchání pálenek není nic objevného. Blendují se koňaky nebo whisky. Středočeská řemeslná palírna Radlík se ale rozhodla k experimentu. „Napadlo nás, že by bylo zajímavé najít ovoce, které k sobě ladí,“ uvedl majitel palírny Zdeněk Musil.

Tak přišla na svět Malvína, tedy směs malinovice a vínovice. Nutno podotknout, že za pokusem byla spíše náhoda. Palírník Kamil Kutina ochutnával právě vypálenou malinovici a vzápětí i vínovici. Přišlo mu, že tato kombinace jde chuťově k sobě.

Za šestilitrovou karafu s koňakem český kupec zaplatil neuvěřitelnou cenu:

Replika šestilitrové karafy s koňakem, za níž český kupec zaplatil 4,1 milionu korun. Vlevo stojí majitel firmy Prestige Portfolio Robert Vaněček, vpravo Artem Šaknazarov, který má ve společnosti Rémy Martin na starosti privátní klientelu
Karafa s koňakem? Český kupec za ni zaplatil přes čtyři miliony korun

Následovaly pokusy s dalším ovocem, a tak vznikla řada tří mixovaných pálenek. „Je to experiment, dělali jsme to s úsměvem a humorem. Etikety jsme si také nechali udělat umělou inteligencí,“ přiblížil Musil.

Tajemník Unie destilatérů a zároveň majitel společnosti Lihovárek.cz Jakub Gottwald si ovšem myslí, že na rozdíl od blendování whisky nebo koňaku, které se míchají ze stejné vstupní suroviny, je mixování ovocných pálenek mnohem náročnější disciplína.

„Najít navzájem se podporující pálenky je umění. Je třeba vybrat dva druhy ovoce, které se chuťově navzájem obohatí a vytvoří dialog různých složek. Nesmí se takzvaně překřikovat,“ vysvětlil.

Zdroj: Youtube

Tato kategorie destilátů je v současné době teprve v plenkách, nicméně Musil prozradil, že současnou řadu by chtěli rozšířit i o další druhy. „Zatím přemýšlíme o dalších mixech, ale prozatím si je nechám pro sebe. Chceme v tom ale pokračovat,“ nastínil.

Chuť ovoce

Radlík není jedinou destilérkou, která se na mixované nápoje vrhla. Například Raspenava Destillery nebo Palírna Agnes Bohdaneč experimentují s míchanými ovocnými likéry. „Uvnitř láhve se skutečně skrývá zralé ovoce. Na rozdíl od nekvalitních lihovin tak nabízí autentickou ovocnou chuť i vůni a druhý den nám navíc nezpůsobí bolehlav,“ tvrdí Gottwald.

Ilustrační foto.Ilustrační snímekZdroj: Deník/Lenka Mašová

Destilatéři ovšem nyní s obavami hledí do budoucna. Od příštího roku se totiž budou muset popasovat s postupným zvyšováním spotřební daně. „Vláda nám tím dává najevo, že si neváží naší práce, která je také řemeslná,“ míní Musil.

Obavy z vyšší daně

Spotřební daň z lihu se podle vládního plánu bude v příštích dvou letech zvedat vždy o deset procent, třetí rok o dalších pět procent. Odborníci si myslí, že takové zvyšování daně řada pálenic neustojí.

„Pro malé pěstitelské pálenice, které žijí z toho, že k nim pěstitel přiveze ovoce a ony jej vypálí, to bude mít katastrofální dopad,“ míní Gottwald.

Český trh zaplavují lahve nelegálního alkoholu:

Celníci letos odhalili rekordní počet černých pálenek. Destiláty, které pochází z domácí černé výroby, představují asi desetinu trhu
Český trh zaplavují černé destiláty. Palírníci se obávají nové metanolové aféry

Loni bylo v České republice registrováno asi 540 pěstitelských pálenic. „Myslíme si, že za první dva roky zanikne třicet procent z nich,“ doplnil.

Ministerstvo financí se ale takového vývoje neobává. „Výroba ovocných destilátů v pěstitelské pálenici zaručuje oproti takzvanému černému pálení záruku zdravotní nezávadnosti,“ vysvětlil nedávno mluvčí resortu Petr Habáň.

V Mikulčicích se uskutečnil oblíbený košt ovocných pálenek a zelí.Ilustrační snímekZdroj: Deník/Michaela Ivánková

Navíc na základě trvalé unijní výjimky bude pěstitelské pálení pro vlastní spotřebu podléhat polovičnímu zdanění.

Připustil však, že černé pálení je lákavou alternativou už při současných daňových sazbách. „Tato oblast je průběžně správcem daně přísně sledována právě s ohledem na možné daňové úniky,“ dodal.

Pálenka roku

Celkem 296 destilátů z 37 českých lihovarů se v říjnu utkalo o titul Pálenka roku. Ceny se udílely v devatenácti kategoriích, jako byly slivovice, hruškovice, meruňkovice, ale také ovocné likéry, giny a whisky.

Absolutní vítěz
Hruškovice Williams – Palírna Radlík

Slivovice
Hurňácká durancie – Palírna Kuželov

Hruškovice
Hruškovice Williams – Palírna Radlík

Meruňkovice
Meruňkovice (budík) – Rudolf Jelínek

Jablkovice
Jablkovice zlatá – Destilérka Svach

Vínovice
Vínovice z dubového sudu – Palírna Radlík

Višňovice
Blatenská višňovice – Liqui B Zámezcký lihovar Blatná

Třešňovice
Radlík třešnovice – Palírna Radlík

Kdoulovice
Karlliq kdoulovice – Karliq Distillery

Ostatní slivoně
Karliq rynglovice – Karliq Distillery

Ostatní destiláty
Morušovice – Martenz

Stařené ovocné destiláty
Hruškovice Williams zlatá – Ullersdorf

Pivovice
Pivovice zlatá – Destilérka Svach

Gin
Summer gin – Garage 22

Whisky
Old Well Banyuls – Destilérka Svach

New make
Agnes New Make 1 – Agnes

Ořechové likéry
Sudličkova ořechovka – Sudličkova palírna

Ovocné likéry
Meruňkový likér – Sudličkova palírna

Višňové likéry
Višňová mandlovka – Hustopečská mandlárna

Bylinné likéry
Lužická bylinná – Galli Distillery

Ostatní likéry
Zázvorový likér – Palírna Radlík