"Kritéria jsou dána zákonem a jsou poměrně přísná. Mimo jiné je to sedm let praxe v energetice," sdělil Mládek.

Nová rada bude mít pět členů s pětiletým funkčním obdobím, jeden bude jejím předsedou. Předseda bude moci vést radu nejdéle tři roky. Členy a jejího předsedu má nově jmenovat a odvolávat vláda právě na návrh ministra průmyslu a obchodu. Dosud jmenoval předsedu ERÚ prezident na návrh vlády, funkční období je šestileté.

Čtěte také: Od ČNB po Českou televizi. Politici vymění vedení „nezávislých" institucí

Podle informací z energetických kruhů by mohli být mezi možnými kandidáty na místa v radě například výkonný ředitel Českého plynárenského svazu Jan Ruml, ředitel útvaru pro legislativu a trh ČEZ Jan Kanta nebo ředitel pro strategii Energetického a průmyslového holdingu Jiří Feist. Ve hře má být podle zdrojů ČTK i nominace nynějších místopředsedů ERÚ Ivana Noveského a Vladimíra Outraty.

Mezi vhodnými kandidáty je často zmiňován také energetický expert Jiří Gavor. Ten však svou nominaci vyloučil s tím, že práce na plný úvazek v radě by neumožňovala souběh s jeho současnou pozicí ředitele konzultační firmy ENA a ředitele ANDE (Asociace nezávislých dodavatelů energií).

Vitásková dříve novou podobu řízení ERÚ několikrát kritizovala. Upozornila, že může dojít k politizaci instituce, předseda rady se totiž podle ní stane jakýmsi dalším náměstkem ministra průmyslu.