Sám ministr prosazuje přijetí druhé varianty, a to prolomení limitů v dole Bílina, která by se obešla bez bourání domů. Ministerstvo navíc navrhuje odložit rozhodnutí o prolomení limitů na dole ČSA 
o pět let. „V roce 2019 bude rozhodnuto, co bude s elektrárnou v Počeradech," vysvětlil Mládek s tím, že poté bude jasné, zda Česko bude potřebovat uhlí, které se za limity nachází.

Ministr se nalézá v poměrně složité situaci. Úplné prolomení limitů dlouhodobě prosazují třeba odboráři. Široká fronta je i na straně jejich zachování. „Jsme zásadně proti prolomení limitů, těžba rozhodně není cesta. Teplárny přecházejí na plyn a jiná paliva, dochází k velkým úsporám při zateplování domů," uvedla poslankyně za TOP 09 Věra Kovářová. Argumentuje i tím, že severočeský region, kde se uhlí těží desítky let, trpí nejvyšší kriminalitou, nejnižší vzdělaností a nejvyšší úmrtností.

Není žádným překvapením, že mezi odpůrce prolomení limitů patří také Strana zelených. „Všechny studie, které si ministerstvo průmyslu a obchodu nechalo vypracovat, čteme tak, že se prolomení limitů nevyplatí," řekla šéfka zelených Jana Drápalová.

Jestli uspějí zelení, nebude dostatek tepla

Její strana se navíc staví i proti jaderné energetice, kterou by Mládkovo ministerstvo chtělo do budoucna rozvíjet. „Úplně nevíme, jestli se nám to podaří, protože jsme pod tlakem domácích zelených hnutí a rakouských zelených. Chtějí nám uzavřít Dukovany dříve a nechtějí, abychom stavěli nové bloky v Dukovanech. Pokud uspějí, nebude dostatek elektřiny a tepla v České republice,"uvedl ministr.

Drápalová si však myslí, že tento problém by vyřešilo další zateplování budov a investice do nových technologií. Touto cestou se podle ní vydalo před několika lety Německo. „Říkáme, nechme uhlí tam, kde je," doplnila. Tento názor podle průzkumu, který vypracovala společnost Ipsos, podporuje 70 procent lidí v Česku. Jen 14 procent by souhlasilo s tím, aby kvůli těžbě v severních Čechách byly zbourány i domy místních usedlíků. „Dlouhodobá podpora veřejnosti je jedním z důležitých faktorů, díky kterým limity těžby stále existují," tvrdí starosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt. Právě část jeho města by zmizela z povrchu země, kdyby se nakonec podařilo prosadit i prolomení limitů na dole ČSA.

Podle Hnutí Duha studie, kterou si nechalo vypracovat ministerstvo průmyslu, vyplývá, že uhlí ležící za limity vydrží do roku 2040.
Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) minulý týden uvedl, že vláda bude v polovině října jednat v Ústeckém kraji a padnout by tam mohlo rozhodnutí ohledně prolomení těžebních limitů.