Mladí lidé podceňují bezpečnost při nakládání s penězi. Při správě financí využívají mnohem častěji moderní technologie jako internetové bankovnictví či informační SMS, jsou ale celkově méně opatrní než starší generace. Ukázal to průzkum agentury Ipsos Tambor pro Raiffeisenbank.
Například internetbanking využívá 85 procent lidí ve věku 18 až 25 let, zatímco celkový průměr pro celou českou populaci je 46 procent. S dodržováním bezpečnostních zásad už jsou na tom mladí ale podstatně hůře. Například více než polovina z nich si třeba nikdy nemění heslo do internetového bankovnictví. Jednou ročně si ho vymění pouze 22 procent dotázaných a jen zbývající část častěji.
Mladí lidé si také výrazně častěji nekontrolují účtenky a výpisy z účtu, neschovávají si potvrzení o transakcích platební kartou a při placení v restauracích nechávají kartu bez dohledu.
Karta bez dozoru
Při placení v restauraci nechá obsluhu kartu odnést z dohledu celá čtvrtina mladých. Průměr na celou populaci je jen devět procent. „Přitom stačí jen chvilka, aby si někdo opsal číslo karty, datum platnosti a trojmístný kód v podpisovém proužku a může kartou vesele nakupovat na internetu,“ stojí v tiskové zprávě.
Potvrzení o výběru z bankomatu si nenechává vytisknout skoro polovina mladých, výběry pak nekontroluje na výpisech 16 procent. Nejpečlivější jsou v tomto ohledu lidé starší 65 let. Odborníci přitom doporučují schovávat výpisy pro případnou reklamaci v elektronické nebo tištěné podobě 12 měsíců. Potom by se kvůli bezpečnosti měly skartovat.
S údajem PIN ke kartě však nehazardují ani mladí. Pamatuje si ho 96 procent dotázaných, přičemž toto číslo mírně klesá s věkem. U lidí starších 65 let si PIN pamatuje už jen 84,5 procenta. Ostatní ho mají poznamenaný na různých místech, ukázal průzkum.
Výzkum realizovala společnost Ipsos Tambor na podzim loňského roku. Dotazován byl reprezentativní vzorek české populace o 600 respondentech.
Čtěte také:
Bankomat, malé centrum finančních služeb
Radíme: Jak nenaletět podvodníkům na internetu