Podle statistiků za tímto trendem stojí mimo jiné demografické změny, které Česko prodělává. Například to, že se zvyšuje průměrný věk obyvatel, a populace tak stárne. „Roste i počet vysokoškoláků a klesá počet vyučených bez maturity. Z toho vyplývá, že mladí nastupují na trh práce v pozdějším věku,“ říká Tomáš Chrámecký z ČSÚ. Velkou roli ale podle něj hraje i ochota mladých lidí podnikat.

Konec devadesátek

A ta se podle mnoha ohlasů postupně zmenšuje. „Částečně již doznívá boom z devadesátých let, kdy se najednou mohlo podnikat a mnoho lidí i mladých si to chtělo vyzkoušet. Měli chuť dělat na sebe. Doba se ale změnila,“ posmutněle říká prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

Ilustrační foto.
MHD skoro zadarmo. Města to přijde na miliony korun

Paradoxně se na tomto fenoménu podepisuje i dobrý ekonomický vývoj posledních let. Klesá totiž nezaměstnanost a firmy se přetahují o zaměstnance. „Mladí lidé nemají nouzi o pracovní nabídky v soukromém i veřejném sektoru, mzdy i platy rostou a firmy se předhánějí v nabídce benefitů,“ konstatuje Miroslav Diro z Hospodářské komory. V takové situaci mohou začínající podnikatelé snadno upřednostnit stabilní pracovní úvazek před nejistotou spojenou s podnikáním.

Špatný výhled

Podle Dira to není pro českou ekonomiku dobré. Podnikatelé totiž vytvářejí nová pracovní místa a menší zájem o podnikání může do budoucna zhoršit konkurenceschopnost země.

Elon Musk na slavnostním představení nového modelu Tesly
Kde jsou slíbené peníze? Muskovi hrozí kvůli manipulaci s kurzem akcií soud

Ministerstvo průmyslu a obchodu tak upozorňuje, že si začínající podnikatelé mohou zažádat o podporu z evropských fondů.

Kde se podniká nejvíce a nejméně
V Česku je v současnosti 890,9 tisíce podnikatelů (včetně pomáhajících rodinných příslušníků)

Nejvíce jich je v Praze (142,9 tis.) a Středočeském kraji (130 tis.)

Nejméně jich je v Karlovarském kraji (18,8 tis.)

Nejvíce mladých podnikatelů je v Praze (45,8 tis.), nejméně v Karlovarském kraji (4,3 tis.)

(pac)