„V Itálii nebo ve Francii si zaměstnanci o podobném luxusu mohou nechat pouze zdát,“ komentoval kombinaci čerstvých údajů o nezaměstnanosti a inflaci hlavní ekonom společnosti Patria Finance Jan Bureš. Podle tradičních ekonomických pouček by totiž velmi malý počet lidí bez práce měl podnítit zdražování.

Tuzemská inflace se přitom i přes mírné zrychlení stále drží pod hodnotou, kterou by si přála ČNB. Mohou za to zejména potraviny, jejich ceny rostou stále pomaleji. „V případě mléčných výrobků je meziroční nárůst cen dvouciferný, avšak celkový příspěvek potravin do inflace se od konce loňského roku setrvale snižuje,“ upřesnil analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Ilustrační foto.
Světový unikát, hodnotí analytici další pokles nezaměstnanosti

Hlavním tahounem zdražování tak zůstávají náklady spojení s bydlením, tedy nájemné a energie. Dražší než vloni jsou oděvy, obuv, pohonné hmoty a v důsledku vyšších dané také tabák a alkohol. „Ceny pohonných hmot navíc téměř jistě porostou i nadále. Nepůjde však jen o vliv vývoje na světových trzích, ale i o efekt blížící se motoristické sezóny,“ předpověděl ekonom skupiny UniCredit Patrik Rožumberský.

Analytik Raiffeisenabank František Táborský odhadl, že letos by se inflace mohla pohybovat okolo hladiny 2,2 procent. „To povede k rychlejšímu zvyšování úrokových sazeb, než o kterém mluví současná prognóza ČNB,“ dodal Táborský s tím, že centrální banka tak letos učiní ještě dvakrát.

Ilustrační foto.
Nájmy letí nahoru. Bytů je málo, ceny zvedá i dobrá dopravní dostupnost do Brna