Pozastavení programu podle Jankovského bude v praxi znamenat, že úřad nebude například vyplácet dotace příjemcům nebo nebude nepřijímat nové projekty. Podle ředitele Úřadu regionální rady ROP Severozápad Pavla Markvarta dopad takového opatření záleží na tom, jak dlouho bude trvat. „Rádi bychom, aby se to vyřešilo do dalšího monitorovacího výboru, který bude 18. června," řekl. Pokud by řešení nastalé situace trvalo déle, musel by úřad zřejmě zastavit proplácení a přijímání projektů.

Ministerstva uvedla mezi důvody pozastavení programu například policejní vyšetřování jeho bývalého ředitele Petra Kušnierze, dále audit společnosti Deloitte, který zjistil v programu Severozápad pochybení u všech 35 namátkou kontrolovaných projektů, a také obvinění z klientelismu, která vznesl bývalý úředník programu Leo Steiner (KDU-ČSL). „Další kroky a opatření ze strany MF a MMR budou následovat," uvedla dnes ministerstva ve společné tiskové zprávě.

Ústecký dotační úřad je středem pozornosti poslední rok a čtvrt. V březnu 2011 policie zadržela Kušnierze, předchůdce nynějšího ředitele úřadu Markvarta. Ministerstvo financí tehdy také zastavilo programu takzvanou certifikaci. V tomto procesu úředníci předkládají resortu financí žádosti o uznání již vyplacených dotací z národních zdrojů, které následně dává MF k zpětnému proplacení Evropské komisi.

Kušnierz nyní u soudu čelí obžalobě z přijímání úplatku u tří projektů. Už loni na jaře policie na úřadu zajišťovala dokumenty. V pátek 1. června pak úřad navštívili vyšetřovatelé Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a odnesli si dokumenty ke čtyřem projektům.

S čím je nynější vyšetřování spojeno, se jen spekuluje. Podle jedné verze souvisí páteční policejní návštěva opět s Kušnierzem, podle jiné zase s obviněními z klientelismu, která vznesl bývalý úředník ROP Severozápad Steiner. Objevily se také spekulace, že policejní návštěva v ústeckém dotačním úřadu může mít souvislost s případem poslance a bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha, kterému za údajné přijetí úplatku hrozí až dvanáctileté vězení.

Policie i dozorující státní zástupkyně Lenka Bradáčová se k případu zatím nechtějí vyjadřovat a nepotvrzují ani spekulace, že by měl být dnes někdo obviněn. Bradáčová ale v pátek při ústeckém policejním zásahu tvrdila, že se Steinerem ani s Rathem poslední kontrola nesouvisela.

Potíže s dotacemi mají také další operační programy. Podobně jako v případě Severozápadu nepřijímá ministerstvo financí žádosti o uznání výdajů ani od programů Střední Čechy, Vzdělávání pro konkurenceschop­nost, Doprava a Životní prostředí. Kontrolu posledních dvou zmíněných programů mají auditoři z EK uskutečnit v červenci. Ministr Jankovský dnes nevyloučil, že unijní audit může čekat také program Střední Čechy.

Kvůli pochybnostem o fungování tuzemských dotačních programů nyní Brusel Česku neproplácí dotace, které stát příjemcům vyplatil. EK vytkla Česku hlavně problémy s kontrolou a auditem, zadáváním veřejných zakázek a fluktuací úředníků odpovědných za dotace. Akční plán má tyto problémy vyřešit. Česko na to dostalo čas do poloviny roku. EK bude následně zkoumat, nakolik se tuzemské úřady skutečně polepšily.

Čtěte také: ROP Severozápad čeká další kontrola, přijeli euroúředníci